İstanbul SözleşmesiKadınManşet

120’yi aşkın örgütten 19 Haziran’da miting çağrısı: İstanbul Sözleşmesi’nden vaz geçmiyoruz

0

Türkiye‘nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 20 Mart 2021’de İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına karşı kadınların tepkisi dinmiyor. Kadınlar ve LGBTİ+ hareketi,  bu tarihten itibaren Türkiye’nin birçok ilinde İstanbul Sözleşmesi’ni eylemlerle ve etkinliklerle savunmaya ve Sözleşme’ye geri dönülmesini talep etmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, 120’yi aşkın kadın ve LGBTİ+ örgütü, emek ve meslek örgütü, siyasi parti, inisiyatif ve platformdan kadınlar, 19 Haziran’da gerçekleştirilecek ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ mitingine çağrı yaptı.

İstanbul Maltepe’de yapılacak miting, saat 13.00’te başlayacak.

Çağrı metni şöyle:

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!

İstanbul Sözleşmesi’nin eşitlik idealinden vazgeçmiyoruz!

Şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamaya dair talebimizden vazgeçmiyoruz!

Toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında hayata geçirme çabamızdan ve eşitliğin tesisi için uygulanması gereken politikaları talep etmekten vazgeçmiyoruz!

Hayatlarımızdan, eşitlikten ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz!

‘Kabul etmiyoruz’

Ardında geniş bir toplumsal mutabakat olan İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararı ile hukuksuzca çıkılmasını kabul etmiyoruz!

Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının önlenmesini; kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların şiddete karşı korunmasını; şiddet faillerinin yargılanmasını ve cinsiyet eşitliğine dayalı politikalar geliştirilmesini devletin anayasal bir yükümlülüğü olarak görüyor ve bu yükümlülükten geri çekilmesini kabul etmiyoruz!

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin “vicdanlara” bırakılmasını ve bir kadın cinayetini daha kabul etmiyoruz!

6284 sayılı kanunun tam olarak uygulanmamasını, TCK 103. maddesinde değişiklik yapılmaya çalışılarak çocuk istismarı faillerine yönelik af çıkarma girişimlerini ve kadınların yoksulluk nafakası haklarının sınırlandırılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz!

İçinde şiddet yaşanan ailenin kutsallığını kabul etmiyoruz!

LGBTİ+ların nefret söylemlerine maruz bırakılmalarını ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olumsuz kamuoyu oluşturmak için propaganda malzemesi yapılmalarını kabul etmiyoruz!

‘Haykırmaya devam ediyoruz’

Ülkenin dört bir yanından yola çıkarak 19 Haziran’da İstanbul’da bir araya geliyor ve haykırmaya devam ediyoruz! İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

Uzun yıllar verdiğimiz mücadele sonucu kazandığımız haklarımıza hep beraber sahip çıkacağımızı haykırmaya devam ediyoruz!

Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılara karşı birlikte ve çok güçlü olduğumuzu biliyor ve haykırmaya devam ediyoruz:

19 Haziran’da saat 13.00’da Maltepe, İstanbul’dayız!

Susmuyoruz! Korkmuyoruz! İtaat etmiyoruz! İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz!”

 

 

 

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.