Hayvan Hakları

10 yıl sonra yumurtalarını bırakan Caretta Caretta’lar öldürüldü

Kuşadası sahillerine uzun yıllar sonra gelip yumurtalarını bırakan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağaları, yurttaş ve hayvan severler tarafından korunmaya alınıp yuvaları şeritlerle çevrelendi. Ancak kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, iki kaplumbağayı başlarına sert cisimle vurarak öldürdü.

Yumurta bırakmak üzere gelen deniz kaplumbağalarını korumak için büyük çaba sarf eden Kuşadası Kaymakamlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü, Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile vatandaşlar, iki yetişkin kaplumbağanın öldürülmesini tepkiyle karşıladı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bir hafta içerisinde iki kaplumbağanın başlarına vurularak öldürülmesine tepki gösterdi. Sürücü şöyle dedi:
”Uzun yıllar sonra Kuşadası sahiline yumurtalarını bırakan bu sevimli deniz canlıları hakkında vatandaşların bilgi sahibi olması için, Kaymakamlığı ve EKODOSD işbirliğiyle yumurtaların olduğu alana bilgilendirme tabelası diktik. Bizler geldikleri için sevinirken, son 1 hafta içinde 2 yetişkin bireyi başlarından almış oldukları darbe sonucu kaybettik. Ölen Carettalar, Dilek Yarımadası- Büyük Deltası Milli Parkı Şube Müdürlüğünden alınan izinle, milli parka gömüldü.”

Kategori: Hayvan Hakları