EğitimManşetTürkiye

Yüz yüze eğitim 15 Şubat’ta kademeli olarak başlıyor, detaylar belli oldu

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, 15 Şubat’tan itibaren kademeli olarak başlatılacak yüz yüze eğitimle ilgili bilgiler verildi.

Yazıya göre, 15 Şubat itibariyle birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri işbirliği içinde alacağı kararlarla tüm ilkokul, ortaokul ve tüm bağımsız anaokulu, özel eğitim anaokullarında haftada beş gün yüz yüze eğitim yapılacak.

Yüz yüze eğitimin detayları

Bakan Selçuk tarafından illere gönderilen yazıda verilen diğer bilgiler ise şöyle:

1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada iki gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak.

8’inci sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ve eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

Ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.”

Ayrıca, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ve diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibariyle haftada beş gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve sanat merkezleri de yüz yüze eğitime geçecek.

Veliler, öğrencileri yüz yüze eğitime göndermeyebilecek

Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edecek ve öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler ise, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Böylece yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler de 10 dakika olacak.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.