Dünya

Yunanistan’da kıtlıkta beslenme önerileri kitap oldu

0

Yunanistan‘da süren ekonomik kriz halkın beslenme alışkanlıklarını ve yemek tariflerini de değiştirdi. Savaş ve kıtlıkla hayatta kalma önerilerine yer veren yeni bir kitap ülkede büyük ilgi gördü.

Yunanistan’da yayınlanan, “Kıtlıkla yemek tarifleri: İşgal Atina’sında hayat” adlı kitap büyük ilgi gördü.

Kitap, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Atinalıların büyük kıtlığı atlatmaları için gazetelerde yayınlanan yazıların biraraya toplanmasıyla hazırlanmış.

Fasulye gerektirmeyen fasulye çorbası, açken midenizi aldatıp yatıştırma yöntemleri gibi öneriler kitapta yer alan önerilerin bazıları.

2011’in başında piyasaya çıkan ancak kitabın bugünlerde çok satanlar listesine girmesini sağlayan ise Yunanistan’daki ekonomik krizle birlikte düşüşe geçen yaşam standartları oldu.

Yunanistan’daki tüketici anketleri de halkın beslenme alışkanlıklarının değiştiğini gösteriyor. Artık et ve diğer pahalı besinler çok tüketilenler listesinde değil.

Durum böyle olunca, televizyondaki yemek programı sunucuları da düşük bütçeli ancak sağlıklı tariflere yönelmiş. Tıpkı “anne yemeği” adlı programın sunucusu gibi:

“Herkes daha az harcamaya çalışıyor. Ama asıl önemli olan az harcarken nasıl daha sağlıklı ve lezzetli besleneceğimiz”

(NTV)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.