ManşetHayvan HaklarıTarım-Gıda

YTÜ öğrencilerinin kampanyası sonuç verdi: Vegan menü çıkarılacak

0

Yıldız Teknik Üniversitesi Vegan Vejetaryenler Topluluğu (YTÜ VVT) ile Vegan Derneği Türkiye‘nin (TVD) birlikte başlattığı  “#YTÜVeganMenüİstiyor” kampanyası sonuç verdi.

Üniversite öğrencileri geçen ocak ayında yemekhanelerde vegan yemek çıkarılması için kampanya başlatmıştı. Öğrenciler, üniversite kampüslerinde topladıkları 500 imzayı üniversite yönetimine 1 Şubat’ta teslim etti. TVD ise, YTÜ VVT başta olmak üzere, YTÜ’de vegan menü çıkarılmasını isteyen tüm öğrencilere destek olmak için Change. org‘da kampanya başlattı.

Dernek, YTÜ yönetiminin öğrencilerin taleplerini dikkate alarak, besin değeri açısından yeterli bir vegan menü sunulması, herkes için yeter miktarda vegan yemek çıkarması ayrıca insanların ne yedikleri konusunda bilinçli seçimler yapabilmeleri için yemekleri uygun etiketlemesi gerektiğini hatırlattı. Vegan Derneği’nin kampanyasına bir ayda 1665 kişi imza atarak YTÜ öğrencilerinin mücadelesine katkıda bulundu.

Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Beslenme Birimi Şube Müdürlüğü, önceki gün yemekhanede 28.02.2022 tarihi itibarı ile vegan menü çıkmaya başlayacağını duyurdu.

‘Tüm üniversitelere örnek olmalı’

TVD Kurucu Başkanı Ebru Arıman, YTÜ rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ile YTÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na yaptıkları çağrının olumlu sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Arıman, “YTÜ’nün aldığı bu kararın, tüm üniversitelerde vegan menü uygulamasının hayata geçirilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na yaptığımız yazılı başvurunun sonucunu hızlandırmasını ve bu süreçte diğer üniversitelere örnek olmasını umuyoruz” diye konuştu.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.