KentManşetSivil Toplum

Cumhuriyet’in ilk termik santrali için ‘Müzeye dönüştürülsün’ kampanyası

0

Türkiye Cumhuriyet’nin ilk termik santrali olan ve bakımsızlıktan çürümeye terk edilen ÇATES A binasının müze haline getirilmesi için kampanya başlatıldı. ,

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) ve Prof. Dr. Hakan Kutoğlu‘nun girişimleriyle koruma altına aldırmayı başardıkları endüstri mirası yapının change.org’da başlatılan kampanya ile “Enerji Müzesi” niteliğinin sağlanmasını talep ediliyor.

48 yıl hizmet verdi

Endüstrileşme sürecinin ve elektrik enerjisinin tarihine dair önemli bir tarihsel simge olan Işıkveren (ÇATES A) Santrali, uzun süren mücadele sonunda yıkımdan kurtarılmıştı. 

Zonguldak kömür havzasında üretilen ve ticari niteliği olmayan düşük kalorili kömürlerden elektrik elde etmek amacıyla projelendirilen Işıkveren (ÇATES A) Santrali, Türkiye’nin Silahtarağa’dan sonra ikinci, Cumhuriyet Dönemi’nin ise ilk termik santrali olarak, 27 Kasım 1948’de açıldı. Toplam 64.500 Kwh gibi o zaman göre çok büyük kapasiteye sahip santral, başta İstanbul, Kocaeli ve Sakarya olmak üzere, Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerinin enerji ihtiyacını karşıladı. Ülkenin sanayileşmesi kadar, enterkonnekte sisteminin kurulmasına da katkı sunan santral, 1991’de ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle kapatıldı.

İçindeki makine aksamı hurda fiyatına satılan santralin binası o tarihten beri kaderine terk edildi. ZOKEV’in kültür varlığı olarak tescil edilip koruma altına alınması için başlattığı çalışmalar ve Prof. Dr. Hakan Kutoğlu’nun Zonguldak Kent Konseyi başkanı olduğu dönemde yaptığı girişimlerin sonucunda tarihi santral “endüstri mirası” olarak tescillenmişti. 

Buranın ülkenin enerji müzesi olması için de çaba harcayan Prof. Kutoğlu, şimdi de bu maksatla bir imza kampanyası da başlattı. 

“Türkiye Endüstri tarihinin ‘anıt eserlerinden’ biri olan ÇATES A (Işıkveren) binasına sahip çıkıp Enerji Müzesi haline getirmesini milletimiz adına talep ediyoruz. Zonguldak’ta yer alan Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES A) Türkiye’de Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş ilk termik santraldir. Tarihi değeri olan ve endüstri mirası niteliğinde bir yapı olarak koruma altına alınmalı, restore edilerek Enerji Müzesi olarak yeniden işlevlendirilmelidir.”

“İklim krizinin anlatıldığı bir ‘Enerji Müzesi’ mümkün!” diyen Kutoğlu, “Bu anlamda enerji müzesi niteliği sağlanmalı ve aynı zamanda çağımızın gerçeği olan iklim krizini de kapsayacak ve eğitici-öğretici fonksiyonları da içinde barındıracak şekilde düzenleme yapılmalıdır” dedi. 

‘Zonguldak, hikayesini endüstri yapılarıyla anlatır’ 

TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak Temsilcisi Ece Bakioğlu da kent belleğinin saklı kalmasına büyük katkı sağlayan en büyük parametrelerden birinin mimari yapılar olduğuna dikkat çekti:

“Bu yapılar sayesinde geçmişi ile bir arada yaşayabilen kent bir kimlik kazanır.  Zonguldak da  sivil ya da kamusal mimarlık örnekleri ile değil endüstri yapıları ile hikâyesini anlatır, bu anlamda Türkiye’deki nadir şehirlerdendir. Zonguldak’ta, şehrin var oluş nedeni olan sanayi ve kömüre ait kentsel hafıza gün geçtikçe yitirilmektedir. Fiziksel ve sosyolojik oluşumda ciddi etkileri olan fabrikalar, santraller, işletmeler, maden ocakları, onlara ait idari yapılar ve lojmanlar yok olmaktadır. Işıkveren Santrali’nin bir enerji müzesi olarak gelecek nesillere aktarılmasını önemli buluyoruz. Artık kullanım özelliğini yitirmiş, gün geçtikçe yok olan bu santral yapısının yeniden doğru işlevler ile topluma kazandırılması kentsel hafızayı güçlendirmek, kentin mimari kültürünü korumak ve endüstri mirasını turizme kazandırmak için önemli bir atılım olacaktır.”

Bugünkü sanayileşmiş Türkiye’nin Zonguldak’a borcu var’

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı  Başkanı Kürşat Coşgun da kampanyaya destek verdi:

Işıkveren Santrali’nin kültür varlığı olarak tescil edilmesi için ZOKEV olarak çok çaba sarf ettik. Şimdi bir endüstri mirası olarak koruma altında olan yapıya enerji ve iklim müzesi olarak işlev kazandırılmasını çok önemli buluyoruz. Bunun maliyetinin ne olacağı düşünülmemeli bile. Bu memleket, ülkesini kalkındırmak, enerjisini temin etmek için 5 binden fazla evladını yerin altında şehit verdi. Bugünkü sanayileşmiş Türkiye’nin, kendini var eden Zonguldak’a çok borcu var. Bu proje aynı zamanda bu borcun ödenmesi için atılacak bir adım sayılmalıdır,” 

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk ise, “Işıkveren Santrali’nin bir sanayi ve iklim müzesi olması fikrini yürekten destekliyorum. Fosil yakıtların iklime olan etkisinin henüz bilinemediği zamanlarda kurulan o santral, aynı zamanda iklim krizine karşı üretilecek çözümlerin tartışıldığı bir merkez de yapılmalıdır. Bence tüm termik santraller müzelere dönüştürülmelidir. Herkesi bu kampanyayı desteklemeye çağırıyorum” diye konuştu. 

İmza için: change.org/catalagzimuze

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.