Ekolojiİklim KriziManşet

İmza kampanyası: Memleket yanıyor, önlemler yetmiyor

0

Çanakkale merkeze bağlı Kayadere Köyü’nde başlayan orman yangını hızla yayıldı, rüzgârın etkisiyle büyüyen yangın hâlâ kontrol altına alınamadı. Dokuz köy boşaltıldı, alevler şehir merkezine çok yaklaştı.

İklim krizi sebebiyle artan orman yangınları için Change.org adresinde başlatılan YineYanmayalim kampanyasıyla gerekli tedbirlerin önceden alınmasını talep edildi.

22 Ağustos Salı günü saat 12:30’da başlayan ve 24 saati aşkın süredir 1500 hektara yayılarak devam eden orman yangını halen kontrol altına alınamadı. Dokuz köy şehir merkezindeki hastanelerin tahliye edildiği bölgedeki şiddetli rüzgar ve sıcak hava, müdahale ekiplerini ve yerel halkı endişelendiriyor.

Çanakkale’de yangın sürüyor: Köyler boşaltıldı
Çanakkale alev alev: Ekiplerin yangınla mücadelesi 27’inci saatte devam ediyor

Ormanların yüzde 60’ı yangına hassas alanlarda

Akdeniz iklim kuşağında yer alan Türkiye’de, ormanların büyük bir bölümü yangın tehdidi altında. Toplam ormanlık alanın %60’ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturuyor. 1997-2011 yılları arasında yılda ortalama 9.085 hektar ormanlık alan, orman yangınlarında kaybedildi. 2012-2022 arası dönemde ise kayıp %140 arttı ve yılda ortalama 21.786 hektara yükseldi. İklim krizi ise bu artışı tetikliyor.

Uzmanlar, iklim krizinin orman yangınlarının süresini, şiddetini ve hızını artırdığını ve Türkiye’nin de iklim krizine karşı en hassas ülkelerden olduğunu vurguluyor.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay şunları söyledi:

İklim değişikliği orman yangınlarının çıkmasına neden olmuyor, insanların başlattığı orman yangınları iklim değişikliğinin etkisiyle daha kısa sürede daha geniş alanlara yayılıyor. Birkaç saat içinde kilometrelerce ilerleyen ve yüzlerce hektara yayılan yangınların ise söndürülmesi güçleşiyor. Nitekim Çanakkale’deki yangınlarda da görüldüğü üzere onlarca hava aracıyla müdahale edilmesine rağmen yangın kontrol altına alınamadı. Bu nedenle önceliğimizin orman yangınlarının çıkmasını önlemek olmalı. 30 yıl kadar önce yılda ortalama 1300 kadar olan yangın sayısının günümüzde neden 2700’e çıktığı sorgulanmalı, yangın çıkış nedenleri analiz edilerek, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına odaklanılmalı, orman içinden geçen elektrik nakil hattı, trafolar ve yolların da yangınlara neden olduğu dikkate alınarak, bunların orman içinde yapılmasına izin verilmemeli, zaten yapılmış olanlarda ise yangınlara karşı önlem alınması sağlanmalı”.

Çanakkale’deki yangından etkilenen hayvanlara ücretsiz sağlık hizmeti

‘Ders almıyoruz’

Change.org/YineYanmayalim adresinde yangın çıkmadan harekete geçilmesine dair imza kampanyası yürüten Baran Örnek ise başlattığı kampanyayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Karar alıcıların tedbir almakta geç kaldığı iklim krizi günden güne büyürken ne yazık ki beraberinde yeni krizler doğuruyor. İklim krizinin şiddetlendirdiği afetlerden biri olan orman yangınları da her geçen yıl daha yıkıcı bir biçimde etkisini gösteriyor; ağaçlar, oradaki tüm canlılar ve yaşam alanları yok oluyor, can kayıpları yaşanıyor. Akbelen gibi ekolojik yıkımların çoğaldığı günümüzde akciğerlerimiz olan ormanlarımızın önemi gittikçe artarken henüz Marmaris yangın felaketinden ders almadığımız apaçık ortada. Çanakkale’deki durumun vahameti bunu gözler önüne seriyor. Şu an tüm ekipler canla başla çalışıyor fakat şiddetli rüzgâr işi zorlaştırıyor. Yangın çıkmadan alınması gereken önlemlerin yetersizliği ateşi harlıyor, sadece yangın değil tedbirsizlik öldürüyor.”

 

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.