Türkiye

YSK’den emsal karar: Seçim yenilenen yerlerde mazbata iptal

0

YSK seçimlerin yenileneceği Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde seçimi kazanan İYİ Parti adayı Necati Alsancak’ın mazbatasının iptaline karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerin yenilenmesi kararı verdiği Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde 6 oyla seçim yarışını önde bitiren İYİ Parti adayının mazbatasının iptaline karar verdi. Bu karar seçimin yenilenmesine karar verilen tüm merkezler açısından emsal olacak. Olağanüstü itirazlar sürecinde YSK’nin seçimlerin yenilenmesine karar verdiği merkezlerde, seçim yarışını önde bitiren isimlerin mazbataları iptal edilecek. Bu isimler başkanlık görevine devam edemeyecek. YSK’nin İstanbul konusunda olası bir seçim iptali kararı vermesi halinde de aynı durum söz konusu olacak.

Keskin’de ne olmuştu?

Keskin’de resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AKP adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı. AKP adayı Yıldırım, oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İlçe Seçim Kurulu yeniden sayımı reddetti, ancak maddi hata iddiasını düzeltti. AKP adayının oyu 1 artarak bin 800 olurken, toplam oy farkı da 6’ya düştü. AKP bu sonuca yaptığı itiraz Kırıkkale İl Seçim Kurulu’nca reddedilince YSK’ye başvurdu. YSK bu itirazı kabul ederek, Keskin’de seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Keskin’de seçmen 2 Haziran’da sandık başına gidecek.

Yusufeli ve Honaz da sırada

YSK’nın kararına göre, seçimlerin yenilenmesine karar verilen Artvin’in Yusufeli ve Denizli’nin Honaz ilçelerinde de kazanan belediye başkanlarının mazbataları iptal edilecek.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.