DünyaManşet

Yön değiştiren tsunaminin etkileri büyüyor

0

Japonya’da 8,9 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunaminin etkileri devam ediyor.

Polis, liman kenti Sendai’de 300 civarında ceset bulunduğunu açıkladı.

Televizyonlar, arabaları, evleri ve gemileri karaya doğru sürükleyen dalgadan duvarları gösteriyor.

Önce ülkenin kuzeydoğu kıyısından karaya doğru ilerleyen tsunaminin yön değiştirdiği ve yıkıntıların çoğunu denize taşıdığı belirtiliyor.

Yetkililer, tsunaminin verdiği zararı değerlendirmenin çok zor olduğunu söylüyor.

Yüz yolcu taşıdığı düşünülen bir geminin dalgalara kapıldığı biliniyor, ancak geminin konumu tespit edilemiyor.

Sendai şehri ve çevresindeki kırsal araziler su altında, sarsıntılardan sonra başlayan yangın da geniş bir alana yayılmış durumda.

Fukushima Daiçi nükleer santralinin çalışması da soğutma sisteminin bozulması nedeniyle durduruldu.

Miyagi bölgesinde bir nükleer santralin alev aldığı ve bir trenin kayıp olduğu da gelen haberler arasında.

Japonya hükümeti, ülkedeki Amerikan birliklerine kurtarma çalışmalarına yardım etmeleri çağrısı yaptı.

Merkez Tokyo’ya 400 km uzaklıkta

Deprem yerel saatle 14:46’da (Türkiye saatiyle 07:46) meydana geldi. Bu depremin Japonya’da şimdiye kadar yaşanan en büyük sarsıntı olduğu belirtiliyor.

Televizyonların canlı yayınlarına katılan bazı depremzedeler, depremin 3-4 dakika sürdüğünü anlattılar.

Amerikan jeoloji yetkilileri depremin merkezinin Tokyo’dan 400 km. uzaklıkta ve denizin yaklaşık 32 km derinliğinde olduğunu açıkladı.

Depremin ardından büyük artçı sarsıntılar yaşanıyor. Metro ulaşımı durdu, milyonlarca ev elektriksiz kaldı.

Televizyon görüntüleri Onahama City’de büyük dalgaların kıyıyı vurmasını gösterdi. Miyagi ve Fukushima bölgelerini vuran ilk tsunami, kıyı boyunca çok sayıda yerleşim alanını tahrip etti.

Sendai City’de çok büyük bir dalganın karanın içlerindeki tarım arazilerine doğru ilerlerken önündeki herşeyi birlikte sürüklediği görüldü.

Japon NHK televizyonundan yayınlanan görüntülerde, denizden gelen dalgalarla birlikte gemilerin, otomobillerin, kamyonların, elektrik direklerinin, yoğun çamur tabakasıyla birlikte kıyıdan içlere doğru topluca sürüklenmesi izlendi.

Deprem ardından bölge ülkelerinde tsunami uyarıları yayımlanıyor. Uyarı kapsamında Japonya, Filipinler, Hawaii, Rusya’nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan bulunuyor.

Halkın en kısa zamanda ve hızla yüksek bölgelere gitmesi istendi.

Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı izlendi. Tokyo yakınlarındaki Ichihara yöresinde bir petrol rafinerisinde de kontrol altına alınamayan büyük bir yangın sürüyor.

Japonya’nın şehirler arası hızlı tren seferleri durduruldu. Tokyo yakınlarındaki Narita havaalanıyla, Sendai havaalanı ulaşıma kapatıldı. Bazı nükleer santrallerdeki faaliyet de, otomatik olarak kapatıldı.

Fransız Haber Ajansı, ABD tsunami gözlem merkezinin, Büyük Okyanus kıyılarının hemen hemen tamamını, Avustralya ile Güney Amerika’yı uyarı kapsamına aldığını bildirdi.

Japonya yetkilieri halka sükunet içinde olunması, asla otomobillere binilmemesi, önümüzdeki saatlerde güvenlik için yetkililerce yapılan uyarılara kesinlikle uyulması çağrısında bulunuyor.

Başbakan Naoto Kan, ülkede herhangi bir radyasyon sızıntısı olmadığını duyurdu. Japonya Başbakanı, deprem fekaletzedelerine derin üzüntülerini dile getirdi ve çeşitli âcil yardım merkezleri oluşturulduğunu bildirdi. (BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.