İklim KriziKadınManşet

Yokoluş İsyanı kadınlarından feminist isyan

0

İklim krizine karşı harekete geçilmesi talebiyle bir araya gelen Yokoluş İsyanı hareketinden kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir açıklama yaptı.

“Bu bir feminist isyandır!” ifadelerini kullanan aktivistler 25 Kasım Kadın Platformu’nun bugün saat 19.30’da Taksim Tünel’e yaptığı eylem çağrısına destek verdi.

‘İklim krizi cinsiyet eşitsizliğinden bağımsız değil’

İklim adaleti için herkesin feminist olması gerektiği belirtilen açıklamada “Çünkü feminizm, iklim krizini neyin desteklediğini anlamamıza yardımcı oluyor. Gezegenin karşılaştığı en büyük kriz, cinsiyet eşitsizliğinden bağımsız değil. İklim krizinden erkek egemenliğin yarattığı kurumların sorumlu olduğunu biliyoruz. Bu gerçeğe susamayız, susmayacağız” denildi.

İklim felaketlerinden en fazla kadınların etkilendiği belirtilen açıklamada “Çünkü cinsiyet hiyerarşisi nedeniyle doğal varlıklara daha bağlı yaşıyorlar ve felaketlerden korunmak için gereken araçlara ulaşımları zor ya da hiç yok. Birleşmiş Milletler, iklim değişikliği nedeniyle göç etmek zorunda kalanların yüzde 80’inin kadın olduğunu tahmin ediyor. İkili cinsiyet kimliklerine, bize dayatılan kadınlık ve erkekliklere sıkışmış olduğumuz için, LGBTİ+’ların  iklim krizine karşı kırılganlıklarına dair konuşamıyoruz bile” ifadeleri yer aldı.

‘Güvenli alanlar yaratmayı ve yaymayı amaçlıyoruz’

“Biz’ler, Yokoluş İsyanı Türkiye olarak iklim hareketinde kadınların görünürlüğünü, taleplerinin duyulmasını önemsiyoruz ve önceliklendiriyoruz” ifadelerini kullanan Yokoluş İsyanı kadınları açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Ekolojik yıkımlara karşı ön saflarda yer alan kadınların mücadelesini desteklerken, erkek egemen yapılara karşı ve onu dönüştüren – iyileştirici bir kültürle hareket ediyoruz. Bu kültürle Yokoluş İsyanı’na katılan ya da destek veren farklı cinsiyet kimliklerinden benzer iklim ve çevre kaygılarını yaşayan herkesin güvenli hissedebileceği alanlar yaratmayı ve bu alanları yaymayı amaçlıyoruz.”

‘Feminist isyanın devamı hatta kendisidir’

Açıklamada “Sinema sektöründe başlayan ve kısa sürede bütün dünyada farklı topluluklara yayılan #metoo hareketinin destekçisi de olduk, kendisi de! Cinsiyetçi ayrımcılık, duygusal şiddet ve tacizin ne kadar kaygan bir zeminde meşruiyet bulabileceğini iklim hareketi içinde tecrübe etmiş olmak istemezdik fakat hiçbirimiz erkekliklerden azade değildik. Bu yüzden, erkek egemenliğe ve onun yol açtığı iklim krizine feminist bir dayanışmayla isyan ediyoruz. Duyuyor musunuz? Yokoluş’un İsyanı, Türkiye’de kadınların yıllardır haykırdığı feminist isyanın bir devamı hatta kendisidir” denildi.

Yokoluş İsyanı’nın gezegenin karşılaştığı en acil ve büyük krize karşı hemen ve şimdi hareket geçme çağrısı yapan aktivist bir topluluk olduğu hatırlatılan deklarasyon “Ekolojik kaygıyla sarılır, barış içinde dinler, şenlikli bir şekilde harekete geçerken belirli ilke ve prensipler etrafında varlığını sürdürmeye çalışır. Şiddetsizlik ilkesini kadın hareketinin deneyim ve kazanımlarıyla biçimlendirir, yaratıcı eylemlerinin diline karar verirken ya da ritme göre zıplarken ondan ilham alır” ifadeleriyle son buldu.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.