16. İstanbul Bienaliİklim ve EnerjiKültür-SanatManşet

Yokoluş İsyancıları Bienal önünden seslendi: Sanata petrol bulaştı

0

16. İstanbul Bienali’nde eylem yapan Yokoluş İsyancıları “davulların gümbürtüsünün ardından gelen ölüm sessizliğinin kuvvetiyle” sanatın fosil yakıt sponsorluğundan çekilmesini talep etti.

Fotoğraflar: Erhan Demirtaş

Yokoluş İsyanı aktivistleri “sanata bulaşan petrolü” protesto etmek için İKSV tarafından düzenlenen ve sponsorları arasında fosil yakıt şirketlerinin yer aldığı 16. İstanbul Bienali’ndeydi.

Bu yıl “Yedinci Kıta” adıyla gerçekleşen Bienal, iklim krizi ve ekolojik tahribat konularını merkeze alıyor. 16. Bienal’in gerçekleştiği MSGU İstanbul Resim, Heykel ve Müzik Müzesi önünde bir araya gelen aktivistler, performatif bir eylem gerçekleştirdi.

Performans, vuvuzelalar eşliğinde büyük bir gürültüyle başladı. Devamında, “geleceğimizi korumak için buradayız. İklim krizi her birimizi ve her canlı türünü etkiliyor. Yeşil badanayı protesto etmek için buradayız” açıklamasını okuyan eylemciler “sanata petrol bulaştı” diye  bağırdı. Gıda boyasıyla yapılmış “petrol”ün bina girişine döküldüğü performans temsili bir ölüm gerçekleştirilerek sonlandı.

Açıklamalarında “eylemlerinde sanatı ve müziği kullanmayı seçen bizler, sanatın özgürce ve doğru amaçlar için kullanılması gerektiğini savunuyoruz” diyen Yokoluş İsyancıları, İKSV dahil Türkiye’deki sanat ve kültür kurumlarından fosil yakıt şirketlerine ve destekçilerine sırtlarını dönmelerini talep etti ve ekledi: “Fosil yakıtlardan bağımsız bir sanat alanı isteğimizi davulların gümbürtüsünün ardından gelen ölüm sessizliğinin kuvvetiyle bir kez daha haykırıyoruz: Gerçeği söyleyin! Fosil yakıtlardan vazgeçin!”

Dünya’daki gelişmeler

Daha önce Birleşik Krallık’daki Royal Shakespeare Company ve Tate Modern BP ile, İngiltere Ulusal Galerisi ise Shell ile sponsorluk anlaşmasını sonlandırdığını duyurmuştu. Amsterdam’da,Von Gogh Müzesi ve Chicago’da Doğal Tarih Müzesi de fosil yakıt şirketlerinin sponsorluklarından çıkmıştı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.