Doğa MücadelesiManşet

Yırca’da Termik Santral’in önü tamamen kapandı

0

Danıştay’ın Soma Yırca’da aldığı yürütmeyi durdurma kararından sonra şimdi de Manisa 2.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Kolin Şirketler Grubunun Soma Yırca’da yapılacak olan termik santral için ‘acele kamulaştırma kararını’ durduran Danıştay’dan sonra şimdi de köylülerden saklanan ‘ÇED olumlu kararının’ yürütmesi durduruldu.

17...

Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre Manisa’nın Soma ilçesi Yırca Köyü’ne ilişkin Manisa 2.İdare Mahkemesi oy birliğiyle ‘ÇED olumlu’ kararının yürütmesini durdurdu. 15 köylü adına Manisa 2.İdare Mahkemesi’ne dava açan ve ÇED olumlu kararı köylülerden gizlenmiş olasa da Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde öğrenip yürürlüğünün durdurulması için dava açtıklarını söyleyen Avukat Gökhan Candoğan, ” Manisa 2. İdaresi Mahkemesi başvurumuzu değerlendirdi ve 17 Mart 2014 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararının yürütmesini durdurdu” şeklinde konuştu.

Avukat Candoğan, bu karardan sonra Kolin’in orada bir santral yapamayacağını belirterek ÇED Olumlu kararı olmadan artık orada termik santral projesi yapılması hukuken imkansız hale geldiğini söyledi.

Manisa 2.İdare Mahkemesi, köylülerin talebini ele aldığı 20 Kasım 2014 Tarihli Kararı şöyle:

“Olayda davacılar tarafından zeytin tarımı yapılan Manisa İli, Soma İlçesi, Yırca Köyü yakınlarındaki alanda termik santral kurulmasına yönelik işlemlere başlanılması ve bu yönde inşai faaliyete başlanılacak olmasının ağaçların zarar görmesine ve geri dönülemez zararlara yol açabileceği görülerek ve hali hazırda dikili bulunan zeytin ağaçlarının kaldırılmasının gündemde olduğu anlaşıldığından, Davalı idarenin savunması alındıktan sonra yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemlerin YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINA, 2577 sayılı anılan yasanın 20. ve 20/A maddesi uyarınca davalı idareye dava konusu işlemin dayanağı bilgi ve belgeler ile işlem dosyasının savunması ile birlikte sunulması için 15 gün seri verilmesine, 20/11/2014 tarihinde oy birliğiyle karar verildi”

(Hürriyet)

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.