ManşetTürkiye

Yıl: 2015, Ülke: Türkiye, Gözaltına bu şekilde alınanlar: Öğrenci

İstanbul Üniversitesi’nde yaşanan polis baskını sırasında gözaltına alının 36 öğrencinin serbest bırakılacağı haberi üzerine Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelen 18 öğrenci ters kelepçeyle yüzükoyun yere yatırıldı, darp edildi.

21.gözaltı

Öğrencilerin, polisin müdahalesinden kaçarak Vatan Emniyet’in otoparkına sığındı sırada gözaltına alındıkları belirtiliyor. Öğrenciler “Ölürüm Türkiyem” marşının çalındığını, Haseki Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü’ne getirilip serbest bırakılana dek dokuz saat ters kelepçeli kaldıklarını söyledi. Okuldan gözaltına alınan öğrencilerin ise çatışma çıkması üzerine binadan çıkarılmadıkları belirtiliyor.

Bianet’ten Beyza Kural’ın haberine göre Bianet’e isminin açıklanmamasını talep ederek yaşananları anlatan bir öğrenci şöyle konuştu;

“Okulda gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılacağını öğrenince İstanbul Emniyet Müdürlüğü önüne gittik.

“Arkadaşlarımızı beklerken silah sesleri geldi. Koşmaya başladık. Bir arkadaşımız o sırada ayağından mermi ile yaralandı. Emniyet Müdürlüğünün yanındaki Vergi Dairesinin alt katındaki otoparka girdik.

“Beş on dakika bekledikten sonra özel tim geldi, sivil giyimlilerdi ellerindeki silahları üzerimize doğrulttular. Bizi dinlemeden dövmeye başladılar. Duvara dayayarak dövdüler.

“Ters kelepçe takarak yüzükoyun yere yatırdılar. O şekilde belki bir saat bekledik. Yerdeyken de dövmeye devam ettiler. Psikolojik ve fiziksel işkence yapıldı. Bir arkadaşımızın burnu kırıldı.

“Üst ve çanta araması yaptılar.”

“Gözaltı aracında Ölürüm Türkiyem marşı çaldılar”
“Gözaltı aracına götürüldüğümüzde fiziksel şiddet vardı ama psikolojik şiddet çok daha fazlaydı. Ölürüm Türkiyem marşı çaldılar, elimizdeki kelepçeleri sıktılar.

“Önce Haseki Hastanesi’ne gittik. Orada uzun süre ters kelepçeyle bekledik. Bize bir darp raporu vermediler. Kontrollerin ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildik.

“Araç içinde bahçede bekletildik. Tek tek ifadelerimiz alındıktan sonra gece saat 02.00-03.00 gibi serbest bırakıldık.

“Yaklaşık dokuz saat ters kelepçe ile bekletilmiş olduk.”

(Bianet)

Kategori: Manşet