EkolojiManşet

‘Yeşil kesen, baş keser’e dünya birinciliği

0

Peru’da düzenlenen  afiş yarışmasında, Türk akademisyenin ‘Yeşil kesen baş keser’ atasözünden uyarladığı afiş, 10 bini aşkın eserin önünde birinci oldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim görevlisi Abdülkerim Turkaya, Peru’da düzenlenen Uluslararası Afiş Yarışması’nda ‘Protect The Nature’ adlı eseriyle Çevre Afişi (Environmental Poster) kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Turkaya, 10 bin 576 eserin katıldığı afiş yarışmasına, ‘Yeşil kesen, baş keser’ atasözünden yola çıkarak tasarladığı afişle katılmıştı.

‘Ortak bilinç oluşturmalıyız’

Kendisine birincilik ödülünü getiren afiş tasarımı hakkında bilgi veren Turkaya şunları söyledi: “Hepimizin ortak yaşam alanı olan ormanların günümüzde rant elde etmek, tarım arazisi oluşturmak, yangın gibi birçok farklı nedenlerden ötürü yok edilmelerine yönelik uluslararası alanda ortak bir bilinç oluşturmayı ve farkındalık yaratmayı amaçladım. İnsan aktivitelerinden ekolojik olarak etkilenmemiş bir orman arazisi bulmanın neredeyse imkânsız olduğu günümüzde, yaşayan bir canlı olarak ormanların yok olması ile gelecekte insan yaşamının da bundan ne denli olumsuz bir şekilde etkileneceği apaçık bir gerçektir. Tasarımı, mizahi bir anlatım dili kullanarak, minimal bir üslupta uygulamaya koyarken ‘yeşil kesen, baş keser’ atasözünden hareketle insanların, ormanı oluşturan her bir ağacı nefes alabilen, yaşayan bir varlık olarak anlamamız gerektiğini ve onu öldürmenin insanı öldürmüş gibi olacağı empatisini ortaya çıkarmaya çalıştım” diye konuştu.

Yarışmada ödül alan ve eseri dereceye giren tasarımcılar, 28 Haziran 2019 tarihinde Peru’nun Callao şehrinde düzenlenecek olan ödül töreni ve sergi açılışında misafir edilecek.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.