İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

‘Yeni dezenformasyon yasası’yla enflasyon yüzde 100 demek suç olabilir’

0

Hukukçu Kerem Altıparmak, “sosyal medya yasası” olarak bilinen ve TBMM‘de görüşmeleri devam eden yeni “dezenformasyon” yasası”nın bugüne kadar çıkarılan konuyla ilgili tüm yasalardan daha vahim olduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabından bir dizi paylaşım yapan Av. Altıparmak “Yeni sosyal medya düzenlemesinin ne getirdiği tam anlaşıldı mı emin değilim” diyerek örnekler verdi:

“Bunu bir örnekle açıklamak iyi olabilir. Yasa geçtiğinde enflasyon %100 demek suç olabilir. Dahası eğer bunu anonim hesabınızdan derseniz Twitter sizin bilgilerinizi Savcılığa bildirmek zorunda.

Bugüne kadar getirilenlerin en vahimi

Bir başka örnek vereyim. Anonim hesaptan kolluğun şiddet kullandığına dair bir bilgi paylaştınız. Savcılık bunun yalan haber olduğuna karar verirse, Twitter’ın ulusal temsilcisine bu kişinin kimlik bilgilerini bildir diyecek. Twitter bildirmezse Twitter’a erişim engellenecek.”

Altıparmak, aynı durumun seçimler sırasında da gerçekleşebileceği uyarısı yaptı:

“Seçimde yolsuzluk olduğunu söylediniz diyelim. Savcı da bunun yalan haber olduğuna karar verdi. Ve Twitter talep edilen bilgileri vermedi. Seçim günü en çok 4 saat içinde Twitter engellenebilir.”

Ne sosyal medyada ne de muhalefet tarafında bu gelenin ne kadar vahim olabileceğinin görülmediğini düşündüğünü belirten Altıparmak, “Gerçekten bugüne kadar yapılan tüm düzenlemelerden daha vahim bir şey yoldaki” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.