DünyaManşet

Yemen’de isyancılar Başkanlık Sarayı’nı ele geçirdi!

0

Yemen'deki olaylarYemen’in başkenti Sanaa’da Şii Husi militanları ve ordu arasında bu sabah yaşanan çatışmaların ardından militanlar kuşattıkları Başkanlık Sarayı’na girdiler.

Fransız haber ajansı isyancıların içeri girmeden önce Saray muhafızlarıyla kısa süre çatıştığı bilgisini geçti.

Sabah saatlerinde ordu ve militanlar arasında çatışma çıkmış ve sekiz kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Ardından taraflar arasında kısa süreli bir ateşkes yapıldı.

Başkanlık Sarayı’nın basılmasıyla birlikte bu ateşkesin de bozulduğundan endişe ediliyor.

Geçen haftadan bu yana Yemen’de şiddet olayları tırmanışta. İsyancılar daha önce Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi ile bir anlaşma imzalamış ve birlik hükümeti kurulduktan sonra yönetimini ele geçirdikleri başkent Sanaa’dan ayrılacaklarına söz vermişlerdi.

Ancak milisler şu ana kadar geri çekilmiş değil. Ülkenin çoğunlukla Sünni olan orta ve batı kesimlerindeki varlıklarını ise artırmış durumdalar.

Pazar günü Husi militanlarının Genelkurmay Başkanı’nı kaçırmasıyla birlikte ülkede gerilim iyice tırmanmıştı.

Husi militanları ne istiyor?

Yemen’in kuzeybatısında etkin olan Husiler, Şii mezhebinin Zeydiyye kolundan. 23 milyonluk Yemen nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan Husiler,1970’li yıllara kadar Sünni çoğunluk ile sorunsuz biçimde birlikte yaşamıştı.

1970’lerde imam Bedrettin El Husi’nin Zeydiyye mezhebine vurgu yapmaya başlamasıyla birlikte özerklik ve yönetim içerisinde daha fazla söz hakkı istemeye başlayan Husiler, 2004’te taleplerini silahlı mücadeleye dönüştürdü.

2011’de ülkenin batısındaki Saada bölgesini kontrol altına alan Husiler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Saleh’i istifaya zorlamıştı.

2014’ün Temmuz ayında Yemen merkezli Arap Yarımadası’ndaki El Kaide örgütü ile silahlı mücadeleye girişen Husiler, ülkede artan Sünni etkisine karşı Şiilerin haklarını savunmayı amaçladığını söylüyor.

(BBC)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.