Doğa MücadelesiManşet

Yedikule Bostanlarına açık otopark için asfalt döküldü

0

Yıllardır yapılaşma tehdidi altındaki tarihi Yedikule Bostanları şimdi de açık otopark yapılıyor. Tepkiler sebebiyle çalışmalarına gece başlanan otoparka karşı, bostana ve tarihi surlara sahip çıkmak isteyen yurttaşlar bölgede toplandı. Bostanlara dökülen asfaltı kazmalarla sökmeye çalışan halk, polisin ve zabıtanın kendilerini engellemeye çalışmasına da tepki gösteriyor.

Birgün’den Demet Sargın’ın haberine göre tepkilere sebep olan projeye karşı gelen insanları engellemek için çalışmalarına önceki gece başlanan otoparka karşı onlarca kişi Yedikule Bostanları önünde buluştu. Polis tarafından engellenen Yedikule Bostanları savunucuları, zabıta ekipleri tarafından da zor kullanılarak alandan dışarı çıkarıldı.

Halkın zabıta ekipleri tarafından alandan çıkarılmasının ardından çalışmaların yeniden başlaması üzerine bölgeye giden CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever duruma tepki gösterdi. Yapılan çalışmanın fiili bir durum oluşturmak üzere yapıldığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) de Fatih Belediyesi’nden de konuyla ilgili bir karar geçmediğini söyleyen Gülsever şöyle konuştu:

“Polis çalışmalara itiraz eden arkadaşlarımızı buradan uzaklaştırdı, insanların içeri girmesine engel oldu. Asfalt dökümü yapıldı ve buraya halkın giriş çıkış yapabileceği yol kapatıldı. Bir yanıyla ayrıcalıklı bir zümrenin yaşadığı Fatih Konakları’na bir yanıyla da İBB’ye hizmet edecek bir otopark için kentin tarihi surlarına, şehrin kent bostanlarına, yeşil alanlarına kıyıyorlar. Burası İstanbulluların nefes alacak alanı olarak kalmalı. Bu şekilde düzenlenmeli. Burası için çok mücadele ettik ama görüyoruz ki kafalarına bir şey koymuşlar ve bunu tüm tahribata rağmen yapacaklar. Gece herkes uyurken gizlice çalışmalara başlamışlar.”

 

(Birgün)

You may also like

Comments

Comments are closed.