ManşetTarım-Gıda

Yazlık patateste maliyet arttı, üretici tedirgin

0

1 kg. patatesin maliyetinin 3 ila 3.5 lirayı geçtiğini, markete ulaşana kadar 5 lirayı bulduğunu anlatan üreticiler, “Girdi fiyatlarında artış sürerse, önümüzdeki seneler ekim yapamayız’ dedi. CHP milletvekili Gürer de uyardı: Doğru zamanda doğru teşvik ve desteği verilmezse patates, sürekli ithal edilen ürünler arasına katılabilir.

Patates üreticileri geçen yıl 1300 ile 1500 lira arasında olan dekar başı maliyetin bu yıl 3 bin lirayı geçtiğini söyledi; “Girdi fiyatlarındaki artış sürerse önümüzdeki seneler ekim yapamaz hale geliriz” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazlık patates ekiminin yapıldığı Altunhisar ilçesinde üreticilerle bir araya geldi. Gürer’e dert yanan çiftçiler, geçen yıl 1300 lira ile 1500 lira arasında olan dekar başına maliyetin bu yıl 3 bin lirayı geçtiğini söylediler.

Kredi çekerek üretim

Geçtiğimiz yıl 7 bin 800 dekar alanda 30 bin ton hasat edilen yazlık patatesten bu yıl da yüksek rekolte beklentisinin olduğunu ifade eden Gürer, “Ancak üretici kredi çekerek üretim yapıyor, ürün para etmeyince de tarlasını, traktörünü kaybediyor” diye konuştu.

CHP’ Niğde milletvekili Gürer, üreticilerle görüştü.

Patates üreticileri ise geçen yıl geçen yıl dekarda 1300 lira ile 1500 lira arasında değişen maliyetlerin bu yıl 3 bin lirayı geçtiğini ifade etti. Tohum, ilaç ve gübrede yüzde 100’lere varan artışın olduğunu belirten patates üreticileri, “1 kilogram patatesin maliyeti 3 lira ile 3.5 lirayı geçiyor. Aracılar ve girdilerle birlikte ürün markete ulaşana kadar 5 lirayı buluyor. Girdi  fiyatlarında artış sürerse önümüzdeki seneler ekim yapamaz hale geliriz ” dedi.

Bir patates üreticisi de bankadan 150 bin lira kredi çekerek ekim yaptığını belirterek şunları söyledi: “Ürünü satıp bu parayı yerine koyamazsak icralık olacağız, tarlamız traktörümüz de elden gidecek. Geçen yıl 20 liraya aldığım ilacı dün 80 liraya aldım. Bugün ise 85 lira olmuş. Bir günde 5 lira zam gelmiş. Bu sene olduğu kadar fiyat değişkenliği görmemiştik.”

Sürekli ithalata mahkum olabiliriz

AKP iktidarının patates ithali ile artan girdi fiyatlarını görmezden gelip üreticiyi baskıladığını söyleyen Gürer şöyle konuştu: “Önce Adana yazlık patatesi çıktı, ardından Hatay patatesi pazarda yer bulmaya başladı ama patateste rekor üretim bölgesi Niğde ve Nevşehir. Son yıllarda Niğde tek başına 900 bin tona ulaşan patates üretimi ile ülkemizde ilk sırada. Patatesin geçen yıl tüccara geçtikten sonra fiyatı katladı. Elinde ürün kalan çiftçi 1500 liradan satınca kısmen mutlu oldu. Beş altı yıl ürünü satamayıp çürüten üretici için 1500 lira iyi fiyattı ama bu yıl ekim için gereken harcamaları yapmaya başlayınca iş değişti. Girdi fiyatları ikiye katlandı. İlaç, gübre, tohum, mazot, su çıkarmak için harcanan enerji fiyatını gören esasen sattığı fiyata ürün üretemediğini gördü. İthalat baskısı da üreticiyi zorluyor. Uygun fiyatla patates için yapılması gereken çiftçinin çiftçinin girdi fiyatlarını düşürüp doğru zamanda doğru teşvik ve desteği vermektir. Yoksa patateste sürekli ithal edilen ürünler arasına katılabilir” dedi

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.