Ekolojik YaşamManşetYerel

Yavaş Şehir Seferihisar’da 2. Çocuk Festivali yapıldı

0

İzmir‘in ‘yavaş şehir’i Seferihisar’da  çocuk festivalinin ikincisi Tepecik Mahallesi’nde yapıldı. Seferihisar Belediyesi, KEÇİ Kültür, Ekoloji, Çevre ve İletişim Derneği ve Piabebekevi‘nin işbirliğiyle gerçekleştirilen festivale yüzlerce çocuk katıldı. Gün boyu atölyelere katılan çocuklar etkinliklerin hemen ardından geleneksel oyunlarla eğlendi.

Çocuklara katıldıkları atölyelerde geçen yıl olduğu gibi yetişkin sanatçı ve ustalar kılavuzluk yaptı. Her yaştan çocuğun katıldığı atölyelerde çocuk hakları atölyesinden karikatüre, ahşap oyuncak yapımından hayalden resim yapımına, keçeden bileklik yapımından atık kumaşlardan oyuncak yapımına, seramikten ağaç süsleri yapımından baharatları oyunla tanımaya, doğa ve ritim atölyesinden ekoloji atölyesine, atık kağıtlardan oyuncak yapımından nefes çalışmasına pek çok yaratıcı etkinlik yapıldı. Ebeveynler de kendilerine ayrılan bölümde hem çocukları izledi hem de onların coşkusuna eşlik etti.

Festival Düzenleme Komitesi’nden Suzan Yılmaz Okar etkinlikle ilgili şunları söyledi:

“Bu yıl festivali çocukların ilgisini çekebileceğini ve eğlenebileceğini düşündüğümüz yeni etkinliklerle zenginleştirdik. Çocuklarımız, parçası oldukları tüketim zincirini bir nebze olsun kırmak için evdeki atık malzemelerden nasıl oyuncaklar yapacaklarını deneyimledi. Oyunlarla ve eğlenerek ekolojiyi, doğanın ritmini ve kokularını kavramaya adım attılar.”

Festivalde çocukları kuşatan ödev-teknoloji kıskacından bir nebze sıyrılabilmesini istediklerini kaydeden Yılmaz Okar, “Model olarak özellikle evrensel olarak kabul gören alternatif eğitim sistemlerinin metotlarından faydalanmaya çalıştık. Çocuklara kullanacakları materyalleri sunduk, onları rahatsız etmeden, incitmeden adeta bir gölge gibi kılavuzluk yaptık. Hemen her şeyi onların minik, naif ellerine bırakmaya gayret ettik. Geçen yıl olduğu gibi yine gördük ki çocuklar baskısız, rahat ortamlarda daha uyumlu, barışçıl oluyorlar ve doyasıya eğlenebiliyorlar” dedi.

Çocuk Festivali’nin gezici bir festival şeklinde sürdürülmesi ve yereldeki çocuklara da ulaştırılması planlanıyor.

Atık malzemelerden oyuncak, atölyeler..

Sürdürülebilir yaşamı desteklemek için doğaya dost malzemelerle gerçekleştirilen festivalde, çocuklar oyunlarla baharatları koklayarak birbirinden ayırt etmeyi, evdeki atık kumaşlardan ve kartonlardan oyuncak yapmayı öğrendi, ritm atölyelerine katıldı, ahşap oyuncaklar, doğaçlama seramikler yaptı, resimler çizdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.