ManşetTürkiye

Yargıtay binası açılışı: Diyanet İşleri Başkanı’nın duasına Yargıtay Başkanı cübbesiyle eşlik etti

0

Yargıtay Yeni Hizmet Binası, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katıldığı törenle açıldı. Törende Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua ederken, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da üstünde cübbesi varken duaya eşlik etti.

Törende Diyanet İşleri Ali Erbaş, kurdele kesiminden önce dua etti ve fatiha okuttu. Ali Erbaş, duasında yeni Yargıtay binasını “muhteşem” diye överken, Yargıtayımızın muhteşem binasının açılışında ellerimizi sana açtık, bu muhteşem eseri milletimiz için hayırlı eyle Allah’ım” dedi.

Duaya, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da üstünde cübbesiyle katıldı.

 Yeni yargı paketi için kolları sıvadıklarını belirten Erdoğan ise yaptığı konuşmada, “Devletin dini adalettir. Eğer bir devlette adalet yoksa onun hangi sistemle yönetildiğinin önemi kalmaz” diye konuştu. 

Görüntüler sosyal medyada tepki topladı.

 

Barolar: Yeni adli yılı kutlamıyoruz

Barolar tarafından yapılan açıklamalarda ise “Yeni adli yılı kutlamıyoruz” denildi, yargıdaki sorunlara dikkat çekildi.

Savunma temsilcileri için her günün ayrı bir mücadele içinde geçtiğini söyleyen Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Adil yargılanma hakkının yok sayıldığı, savunma makamının yargı sisteminin dışına çıkartılmaya çalışıldığı, avukatların mesleklerini icra ettikleri her ortamda sistematik olarak şiddete uğradığı, öldürüldüğü; müvekkilleri ile özdeşleştirilerek yargılandıkları, ifade ve iletişim özgürlüğünün kağıt üzerinde kaldığı adaletin tecelli edeceğine olan inancın adli makamlara değil de sosyal medyada kalabalıklara ulaşabilme umuduna havale edildiği ülkemizde yeni adli yılı kutlayamıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Her yıl ağırlaşan mesleki sorunlarımıza, kısıtlanan alanlarımıza, sınırlanan yetkilerimize rağmen, bütün yargı gerçekliğini bilsek de yaşatacağız umudumuzu” derken, Antalya Barosu’ndan yapılan açıklamada ise Türkiye’de ‘Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, demokrasi ve özgürlüklerin boğulduğu’ belirtildi.

Yeni adli yıldan beklentimiz ‘hayırlı’ olması değildir

Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG) tarafından yapılan açıklamada da “Yeni adli yıldan beklentimiz ‘hayırlı olması’ değildir” denildi. Adalet Bakanlığı binasının yıkılması yerine de çocuk parkı yapılması istenen açıklamada, şunlar dile getirildi: “Birileri için içi boş ezber hamasi nutukların tekrarı olan adli açılışı yıl biz Çağdaş Avukatlar için demokrasi, adalet, hukuk devleti, özgürlük, laiklik, barış ve avukatın saygınlığının ve savunmanın savunulması mücadelesinin araçlarından yalnızca birisidir.”

Diyarbakır Barosu, kentteki adliyenin önünde adli yılın başlangıcı için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Yargı bağımsızlığı başta olmak üzere adil yargılanma hakkı gibi hukukun temel ve evrensel kuralları adeta yok sayılıyor” denildi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.