ManşetTürkiye

Meclis yarın işbaşı yapıyor: Gündemde ‘dezenformasyon yasası’, EYT ve KYK var

0

Üç aylık yaz tatilinin ardından 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yoğun bir gündemi olacak. Geçen yasama döneminde, büyük tartışmalara neden olan ve bu döneme bırakılan sosyal medya ve internet medyasını kapsayan “dezenformasyon yasası” ilk görüşülecekler arasında.

Ayrıca çalışanlara elektrik-doğalgaz desteği, ihracatçılara çifte pasaport, KYK faizlerinin silinmesi, icra takibine düşen borçlar, kur korumalı mevduat uygulaması ve emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili kanun teklifleri de 2023 bütçe görüşmelerinden önce Meclis’te görüşülecek.

Yeni yasama yılı kapsamında ilk tören Meclis’teki Atatürk Anıtı‘nda yapılacak. Ardından saat 14.00’de Genel Kurul toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un birleşimi açmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’e hitap edecek. Genel Kurul, başka konuyu ele almadan ilk günkü çalışmalarını tamamlayacak. Akşam da Meclis Başkanı’nın yasama yılının açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verilen resepsiyon gerçekleştirilecek.

4 Ekim Salı günü ise siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

İlk sırada sansür yasası var

Meclise, 17 Ekim’e kadar 2023 yılı bütçe kanunu teklifi sunulacak.  Ancak bu görüşmelere kadar ekim ayı içinde önemli düzenlemelerin hayata geçirilmesi bekleniyor.

TBMM’nin gündeminin ilk sırasında, AKP’li yetkililerin de sık sık hatırlattığı üzere e “dezenformasyonla mücadele yasası” olarak bilinen sansür yasası bulunuyor. Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile uluslararası sözleşmelerin uygun bulunmasına dair kanun teklifleri de görüşülecek konular arasında.

Geride kalan yasama yılında TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin de yeni yasama yılında ele alınması öngörülüyor.

Teklifle, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak. Basın kartı başvurusu İletişim Başkanlığına yapılacak, resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul edilecek. “Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan” kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Resmi ilanlar, şartları Basın İlan Kurumu Genel Kurulunca belirlenecek internet haber sitelerinde de yayımlanacak.

İhaleler, işin yapılacağı yerde çıkan bir gazetenin yanı sıra bir internet haber sitesinde de duyurulabilecek. Milli İstihbarat Teşkilatının faaliyetleri ve personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına alınacak.

Yeni yasama yılıyla birlikte başta EYT olmak üzere ihracatçıların yeşil pasaport sorunu, işverene elektrik ve doğalgaz desteği, yemek desteği, ödenemeyen faturalar da gündemde olacak.

Özel endüstri bölgeleri kanununda değişiklik

Meclisin yeni yasama yılındaki ilk işlerinden biri de E​​​ndüstri Bölgeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni yasalaştırmak olacak.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda 15 Haziran’da kabul edilen teklifle, kurulu alanlarda 150 bin metrekare şartı 100 bin metrekareye, boş alanlarda 200 bin metrekare şartı 150 bin metrekareye düşürülerek, yüksek teknolojili, stratejik, katma değerli, ihracat potansiyeli yüksek yatırımların da özel endüstri bölgesi imkanlarından faydalanması amaçlanıyor.

Endüsri bölgelerinde yer alacak yatırımcılar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan ruhsat, onay ve izinlere ilişkin harçlardan muaf olacak.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yönetici şirket görevlilerine bakanlıkça 50 bin liradan 200 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.