TürkiyeBilim-TeknolojiKoronavirüs SalgınıManşet

Yandex pazartesileri karşılaştırdı: Sokağa çıkma yasağı trafiği arttırdı

0
Fotoğraf: AA

Yandex Navigasyon, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında geçtiğimiz iki hafta sonu 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından meydana gelen son iki haftanın trafik verilerini, öncekilerle karşılaştırdı.

Yapılan analizine göre sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk hafta sonunun ardından 13 Nisan Pazartesi gününün başladığı gecenin ilk saati 00.00 – 01.00 arasında, navigasyonun kullanımı bir önceki Pazartesi günü aynı saat aralığına göre yüzde 56 oranında artış gösterdi.

Bu oran, ikinci sokağa çıkma yasağının kalktığı 20 Nisan Pazartesi gününün ilk saatinde ise yüzde 51 arttı.

Günlük trafik arttı

13 Nisan Pazartesi günü genelinde ise uygulamanın kullanımı bir önceki Pazartesi gününe (6 Nisan) göre ortalama yüzde 12 arttı. 20 Nisan Pazartesi günü ise bu oran daha da yükseldi. Kullanıcılar 20 Nisan Pazartesi günü, 6 Nisan Pazartesi’ye göre ortalama yüzde 21 oranında daha fazla trafiğe çıktı.

Yandex ayrıca kullanıcılar tarafından katedilen yolun kilometre bazında uzunluğunu da karşılaştırdı. Buna göre sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk hafta sonunun ardından 13 Nisan Pazartesi günü, 6 Nisan Pazartesi gününe göre katedilen kilometrede yüzde 25’lik bir artış kaydedildi. 20 Nisan’da ise katedilen kilometre uzunluğundaki artış oranı 2 hafta öncesine göre yüzde 42 olarak gerçekleşti.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.