DünyaManşet

Yanan feribotta ölenlerin sayısı 10’a çıktı

0

141229151159_ferry_624x351_afp_nocreditPazar günü sabaha karşı Yunanistan’ın Patra kentinden İtalya’nın Ancona kentine giderken yanan 478 kişilik feribotta kalan yolcular tahliye edildi. Yolculardan biri kaçmaya çalışırken yaşamını yitirdi, denizden de dokuz ceset çıkarılmasıyla ölü sayısı 10’a çıktı.

“Norman Atlantic” adlı feribotta 422 yolcu ve 56 mürettebat vardı.

İtalya Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi, feribottaki 51 kişiye ulaşamadıklarını söyledi.

Son olarak Kaptan Argilio Giacomazzi, “imdat sinyali” verdikten 36 saat sonra bugün feribotu terk edip kontrolü İtalyan donanması yetkililerine teslim etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu feribottan 13 Türk vatandaşının kurtarıldığını, ölenlerin arasında Türk vatandaşı bulunmadığını açıkladı.

Yanına neyin sebep olduğu henüz belirlenemedi. İtalyan savcılar olayla ilgili soruşturma başlattıklarını ve ihmal olup olmadığını inceleyeceklerini duyurdu.

Feribottan kurtarılarak İtalya’nın Bari kentine getirilen bir Türk yolcu da İtalyan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dört kişinin öldüğünü gördüm. Eminim, gözümün önümdelerdi. İkisinin kadın, ikisinin erkek olduğunu sanıyorum, karanlıkta çok iyi göremedim. Çok sayıda kişi de ne yazık ki denize düştü” dedi.

Yolcu, yangın anında “Fire, fire!” (Yangın, yangın!) diye bağırıldığını duyduk. Beş dakika içinde de tüm gemiyi alevler sardı. Karanlıktı ve çok duman vardı. Yapacak pek bir şey yoktu. Birçok kişi bayıldı” ifadeleriyle anlattı.

İtalya bandıralı feribotta dün yerel saatle 04.30 civarında yangın çıkmıştı. Feribot bu sırada Yunanistan’ın Korfu Adası’nın 44 deniz mili açığındaydı.

İtalyan medyasına yansıyan haberlere göre yangın 200 kadar aracın bulunduğu feribotun garaj kısmında çıktı. Feribotun kurtarma filikalarının yetersiz kaldığı iddia ediliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.