İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Yaman Akdeniz: Ok yaydan çıktı, hedefte basın ve ifade özgürlüğü var

0

TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ‘dezenformasyon yasası’ teklifi sonrası açıklamalarda bulunan Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Yaman Akdeniz, tasarının Genel Kurul’dan da hızla geçeceğini öne sürdü. Seçimler öncesinde bir korku iklimi oluşturulacağını ifade eden Akdeniz, “Bunu yazdığım için bile soruşturulabilirim artık. Bunu fark etmek için hukukçu olmaya da gerek yok” dedi.

İnternet hukuku konusunda çalışan Akdeniz, sosyal medya hesabından şu paylaşımları yaptı:

“Kamuoyundan uzun zaman sır gibi saklanan bu geniş kapsamlı teklif çok kısa sürede, çok yüzeysel ve cılız tartışmalar sonucunda kanunlaşacak. Zaten önünüze böyle bir teklif konulduğu zaman süreç belli, Meclis’ten bir anda geçecek, muhalefet ne dese bir şey değişmeyecek. Yasalaşır yasalaşmaz bu değişiklikler AKP‘nin 2023 Seçimleri öncesindeki en önemli silahlarından birine dönüşecek ve yeni değişiklikler ‘korku iklimini’ oluşturacak. Bunu yazdığım için bile soruşturulabilirim artık. Bunu fark etmek için hukukçu olmaya da gerek yok.

‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu, siyasi nitelikli haber ve içerikleri hedef alacak, “endişe duyan” duyarlı vatandaşların suç duyuruları ile binlerce kişi soruşturulacak, bunlar ‘kamu barışını bozmaya elverişli’ olmasa dahi, aylarca soruşturmalar devam edecek. ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan yüzlerce kişi yargılanacak. Yargılananlara ‘bu kadar da olmaz artık’ tepkisi gösterenler de yargılanacak. Ara sıra ‘beraat kararı’ çıkınca ve 5 sene sonra belki AYM bir ihlal kararı verdiğinde ise sosyal medyadan sevineceğiz.

Arayan, soran çok oluyor, detayları tartışmanın ise bu aşamada fazla bir anlamı yoktur. Ok yaydan çıkmıştır. Hedefte de ifade ve basın özgürlüğü vardır. 8 gündür gözaltında tutulan 16 Kürt gazeteci dün gece tutuklanmıştır. Durum bundan ibarettir. Asla sessiz kalmayacağız.”

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.