ManşetTürkiye

Yalıkavak Marina’dan Tolga Ağar da ayrıldı

0

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrası gündeme gelen Bodrum Yalıkavak Marina’da yönetim değişti. Sedat Peker, Mehmet Ağar‘ın marinaya ‘çöktüğünü’ iddia etmiş, Ağar ise yönetim kurulu başkanlığı görevini davet üzerine üstlendiğini ileri sürerek “Asıl biz olmasak mafya buraya çökerdi” ifadesini kullanmıştı.

Peker’in videolarının ardından Mehmet Ağar’ın marinadaki Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılışına ilişkin karar Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre Mehmet Ağar’ın yerine Yönetim Kurulu Başkanı olarak İtalya uyruklu Moreno Occohiolini atandı. Mehmet Ağar’ın ayrıldığı yönetim kurulu üyeliğine ise Ahmet Güven Kartal getirildi.

Mehmet Ağar, ayrılışıyla ilgili “Zor bir ameliyat geçirdim, sağlığımı düşünüyorum, yönetim kurulu ne yaptı bilmiyorum zaten ayrılmak niyetindeydim” demişti.

Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar da şirketin yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldı. Tolga Ağar’ın yerine yönetime giren isim Serkan Uzun oldu. Tolga Ağar 2014 yılından bu yana şirketin yönetiminde yer alıyordu.

Milli Emlak’tan Malta’ya

Milli Emlak’a ait olan Yalıkavak Marina, 1996 yılında Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı Yatırımları Ticaret Anonim Şirketi adına tescil edildi. Marinayı 2003’te Cefi Kamhi aldı ve 2011’de satışa çıkardı. Şirketin yüzde 90 hissesi Palmali Otel İşletmeleri Yatırım ve Turizmi Limited Şirketi tarafından satın alındı. El değiştirme sonucu hisselerin yüzde 100’ü Palmali Otelcilik, Turizm ve Acentecilik Limited Şirketi’nde toplandı. 2017 yılına kadar Yalıkavak Marina’nın iki ortağı vardı.

Biri Azeri kökenli iş adamı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, diğeri ise merkezi Singapur’da bulunan Anar Alizade’ye ait RSR Holding. Mubariz Gurbanoğlu, 2016 yılında kendi hisselerini ortağı Alizade’ye sattı. Ancak bu satış mahkemelik oldu. Gurbanoğlu, yanında çalışan üç kişi tarafından dolandırıldığını, 200 milyon dolardan fazla değeri olan marinanın 30 milyon dolara satıldığını belirterek mahkemeye başvurdu.

Hali hazırda Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı Yatırımları ve Ticaret AŞ’nin tek pay sahibi olarak kayıtlarda “BYK Otel İşletmeleri Yatırım ve Turizm limited” adlı şirket görüyor. Bu şirketin de tek pay sahibi Yalıkavak Holding Limited. Malta’da kayıtlı bu şirketin sahibi ise Singapur merkezli RSR Holding.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.