Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Limak Holding, Bodrum’daki ormanlık sit alanına 5 yıldızlı otel yapacak

0
limak gerenkuyu

Bodrum‘un Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu mevkiinde orman ve sit alanında yapılması planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesi, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde “ÇED gerekli değildir” kararı alarak onaylandı. Proje kapsamında 214 odalı, 5 yıldızlı bir otel inşa edilecek.

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin gerçekleştireceği “Turizm Konaklama Tesisi” projesi için ÇED dosyası 4 Aralık 2023 tarihinde Muğla Valiliği’ne sunulmuş ve 8 Aralık’ta süreç başlatılmıştı. Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 24 Nisan 2024’te projeye “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Bu karar, Bodrum Belediyesi’nin internet sayfasında 17 Mayıs’ta duyuruldu.

Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve bölge halkı, denize ücretsiz girebildikleri Gerenkuyu sahiline yapılacak projeye karşı çıkmış ve ÇED raporunun olumlu çıkması durumunda iptali için dava açacaklarını duyurmuşlardı. Ancak, verilen karar ile Limak İnşaat, projeyi gerçekleştirmek için 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı.

Limak İnşaat, Gerenkuyu mevkiinde yapılacak turizm tesisi için herhangi bir imar planı değişikliği talebinde bulunmayacağını belirtti. Şirket, “2010 yılında imar planı yapılıp onaylanmış ve 2023 yılında Bakanlık tarafından ihaleye konu edilmiş bir alanın tahsisine hak kazanmıştır” açıklamasında bulundu. Ayrıca, proje alanının imar planı ve ilgili mevzuata uygun olarak yatırım hazırlıklarına başlandığı ifade edildi.

Bodrum’da tarihi Aspat Kalesi’ne ÇED’siz ve ruhsatsız turizm inşaatına itiraz reddedildi
Akbelen Ormanı’nı katleden Limak, Bodrum’da sit alanına otel yapacak

Limak İnşaat’ın yapmayı planladığı otel, 36 bin 220 metrekarelik bir ormanlık alanı kapsıyor. Proje, yaklaşık 354 milyon lira yatırım ile hayata geçirilecek. Otel bünyesinde 214 oda, havuzlar, ana restoranlar, alacarte restoranlar, lobi bar, havuz barı, fitness merkezi, sauna, spa, teknik alanlar, depo ve idari ofisler bulunacak.

Bodrum’da orman ve sit alanına yapılacak bu otel projesi, çevresel ve yerel toplulukların tepkisini çekerken, Limak İnşaat projeye herhangi bir imar planı değişikliği olmadan devam edeceğini belirtiyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.