DünyaManşet

Yahudiler polis eşliğinde Mescit-i Aksa’ya girdi, arbede yaşandı

0

Aşırı milliyetçi Yahudilerin ‘Kudüs Günü’ gerekçesiyle Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya polis eşliğinde girmesi tansiyonu yükseltti. İsrail polisi ve Müslümanlar arasında çatışma yaşandı, çok sayıda yaralı var.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya aşırı milliyetçi Yahudilerin polis eşliğinde girmesi sonrasında İsrailli güvenlik güçleri ve Müslümanlar arasında arbede yaşandı. Olay sırasında bir Müslüman başından yaralanırken, çok sayıda kişiye biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildi.

‘Kudüs Günü’ olduğu gerekçesiyle pazar günü yüzlerce Yahudi, kutsal kabul ettikleri ve içerisinde Mescid-i Aksa’nın da bulunduğu külliyeye polis koruması altında girdi. Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer El-Kisvani, ramazanın son 10 gününde ibadet etmek isteyen Müslümanların akın ettiği külliyeye bu tarz ziyaretlerin İsrailli yetkililer tarafından normalde izin verilmediğini açıkladı.

Yaklaşık 800 Yahudi’nin ziyareti için Müslüman yönetime önceden haber de verilmediğini belirten El-Kisvani, İsrail güvenlik güçlerini Müslümanlara saldırmakla suçladı. İsrail polisi ise, “Araplar tarafından çıkarılan kargaşaya müdahale ettikleri” açıklamasını yaptı.

İsrail polisi, geçtiğimiz cuma günü Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılmak için ‘Ayrım Duvarı’nı aşmaya çalışan 16 yaşındaki bir Filistinliyi vurarak öldürmüştü.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.