Dünya

Wall Street eylemlerine kimyasal gaz

0

Dünya finansının ‘kutsal mekanı’ Wall Street, kapitalizm karşıtı eylemlerle sallanıyor. Polis, eylemcilere gaz sıkarak müdahale ediyor.

New York Borsası’na bir kilometre mesafede toplanan ve çoğu gençlerden oluşan yüzlerce gösterici “para hırsı, yolsuzluk ve sosyal harcamalardaki kesintileri” protesto etti. Göstericiler, “Yolsuzluk bitsin”, “Bütçe kesintisine son”, “New York, Wall Street’in para hırsına hayır diyor” pankartları taşıdı.

Bir haftadır Wall Street’te kamp yapan eylemciler, karton kutular üstünde uyuyor ve halkın bağışlarıyla karınlarını doyuruyor. “Wall Street İşgali” olarak adlandırılan protestolar sırasında, mali sistemin zengin ve güçlüleri kayırdığını, kendi seslerinin duyulmadığını bildiren göstericiler, merkez medyanın eylemleri görmemesinden şikâyetçi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, protestolar sırasında göstericiler plastik kelepçelerle bağlanarak gözaltına alındı. Kaldırımda sürüklendi. Polis, emniyet çizgisine yaklaşan kadınların yüzlerine kimyasal madde sıktı. Görüntülerin video paylaşım sitesi YouTube’da yayımlanması ise kamuoyunda tepki yarattı. (Cumhuriyet)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.