Türkiye

Vegan hükümlü Osman Evcan açlık grevinin 7. gününde

0
Vegan hükümlü Osman Evcan, cezaevinde kendisine vegan yemek verilmediği için başladığı açlık grevinin yedinci gününe girdi. Yeryüzüne Özgürlük Derneği geçtiğimiz gün İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesinde Evcan’a destek olmak için yaptığı basın açıklamasının ardından Galatasaray’dan Taksim tramvay durağına bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte “bütün politik tutsaklara özgürlük”, “insana, hayvana, gezegene özgürlük” pankartları taşındı.
Yeryüzüne Özgürlük Derneği yaptığı basın açıklamasında, Evcan’ın yaşadığı sürece dikkat çekerek, Kırıkkale İnfaz Hakimliği ve Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Evcan’ın tüm dilekçelerine rağmen herhangi bir hukuki işlemde bulunmadığını vurguladı. Keyfi sebeplerle aylarca doktor muayenesine alınmayan, bu zaman zarfından sonra muayeneye alındığında ve hastaneye sevki sırasında kötü muameleye maruz kaldığı belirtilen Evcan’a doktorun yazdığı ilaçlar da ya geç ya eksik ya da hiç gelmiyor.

Yapılan açıklamada eylemin aynı zamanda  hayvana, doğaya, kadına, sömürge altındaki halklara uygulanan şiddete de bir protesto niteliği taşıdığı ifade edilerek şöyle deniliyor: “Evcan, kendisini üç günlük açlık greviyle destekleyen koğuş arkadaşı Sadık Aksu’nun, Kahramanmaraş/Elbistan E tipi cezaevinde tutuklu bulunan üç vejetaryen mahkumun ve yoğun işkence gören, açlık grevini geride bırakmış vicdani retçi İnan Süver’in mücadelelerini desteklemektedir. Biz, F tipi cezaevinin acımasız koşulları içinde vegan olup bu tavrını hayatını ortaya koyarak sürdüren Osman Evcan nezdinde, tüm işkence gören veya hasta tutuklularla da dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz. Bu insanların yaşadıklarından Türkiye Cumhuriyeti’ni ve ilgili kurumlarını sorumlu tutuyoruz.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.