EkonomiManşetTürkiye

Varlık Fonu’nun yeni Genel Müdürü Salim Arda Ermut

0

Türkiye’nin en büyük 20 kamu kuruluşunu bünyesinde barındıran Varlık Fonu‘nun üst yönetiminde değişikliğe gidildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer Sönmez görevinden alınarak, yerine Salim Arda Ermut atandı.

Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük görevine atanan Ermut, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığını yürütüyordu. Eylül 2018’de Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanan Ermut, bu görevinden 2020 Kasım ayında ayrılmıştı. Haziran 2019’da Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Ermut, THY İcra Kurulu’ndaki üç üyeden biri. 

Varlık Fonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Varlık Fonu yönetiminde şu isimler yer alıyor: Erişah Arıcan, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Fuat Tosyalı, Burak Dağlıoğlu ve Zafer Sönmez.

250  milyar dolarlık bilançosuyla, en büyük holdinglerin 4-5 katı büyüklüğündeki fonun başındaki isim olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı  denetleyen de yine Cumhurbaşkanı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu. Fonun borcu kamu borcu olmamasına karşın borçlarının teminatı kamu şirketleri. .

2016 yılında kurulan Varlık Fonu’nun sekiz  sektörden 20 şirket, iki lisans ve taşınmazlardan oluşan varlık portföyü de şöyle: 

Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta, Türkiye Hayat Emeklilik, Platform AŞ, Botaş, Türkiye Petrolleri, TVF Enerji, TVF Rafineri ve Petrokimya, Türk Hava Yolları, PTT, İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, TVF Maden, Nakit Karşılığı Şans Oyunları Lisansı, At Yarışı Düzenleme ve Bahis Kabul Etme Lisansı, Türksat, Türk Telekom (yüze 5 hisse). Turkcell’in kontrolü de Varlık Fonu’nda.

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.