Dünya

Uzayda dünyaya benzer gezegenler bulundu

0

NASA’ya ait Kepler uzay gözlemevinin ilk üç yılında yaptığı gözlemlerde binlerce gezegen bulundu. İyi haber ise güneş sistemimiz dışında da dünyadakine benzer yaşam koşullarının sürdürülebileceği gezegenlere ait bulgulara da rastlanmış olması.

Kepler’le çalışan bilim adamları ayrıca 461 yeni gezegen adayı bulduklarını açıkladı. Böylece Kepler uzay aracının keşfettiği gezegen adaylarının sayısı 2740’a çıktı. Kepler’in gözlemlerine dayanan keşifler Amerikan Astronomi Derneği’nin Kaliforniya’daki 221. toplantısında açıklandı. 2009’da uzaya fırlatılan Kepler aracı sadece belli bir bölgeyi hedefledi ve burada görüş alanına giren 150 bin yıldızı gözlemledi.

Gök bilimciler, yıldızların önünden başka gök cisimlerinin de geçebileceği ve bazı gezegenlerin de Kepler’in bulunduğu açıdan görülmeyebileceği gibi faktörleri göz önüne aldıktan sonra şu sonuca vardı: Galaksimizdeki yıldızların %17’sinin yörüngesinde Dünya’nın 1,25 katına varan büyüklükte gezegenler var. Ve bu gezegenler turlarını Merkür gezegeni gibi 85 günde ya da daha az sürede tamamlıyor.

Seti Enstitüsü’nden Christopher Burke de buldukları 461 yeni gezegen adayından önemli bir kısmının Dünya’ya yakın boyutta olduğunu açıkladı. Doktor Burke, “Bunlar arasında en ilginç olan, yıldızlarının yörüngesinde suyun ve yaşamın var olabileceği bölgede bulunan dört yeni gezegen bulunuyor” diye konuştu.

“Bunlardan KOI 172.02 adı verilen bir tanesi, Dünya’nın yalnızca 1,5 katı büyüklüğünde ve Güneş’e benzeyen bir yıldızın etrafında dönüyor. Şu anda elimizde olan verilere göre belki de ikinci bir Dünya’ya en yakın bulgu bu olabilir.”

(Sciencegogo.com, BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.