İnsan HaklarıManşetSpor

Üsküdar Amerikan Lisesi, Musevi Lisesine yapılan ırkçı gösteriye ilişkin soruşturma başlattı: Derin üzüntü içindeyiz

0

Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) ile Ulus Musevi Lisesi arasında 14 Mart günü gerçekleştirilen liselerarası futbol maçında Nazi selamı verildiği iddia edildi. İzzet Stamati adlı Twitter kullanıcısı, sosyal medya üzerinden iddiayı dile getirirken, Türkiye Yahudi Topluluğu, sosyal medya üzerinden iddiaları doğruladı.

Avlaremoz‘un aktardığına göre, konuyla ilgili Ulus Özel Musevi Okulları (UÖML) öğrencileri yorum yapmak istemezken, veliler olayın gerçekleştiğini söyledi. UÖML müdürü Funda Kara’nın öğrencilere çok üzgün olduklarını, ÜAL ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını bildirirken ayrıca UÖML öğrencilerinin olay sırasında tepkilerini doğru şekilde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu açıkladığı öğrenildi.

Stamati paylaşımında “Bugün oynanan liseler arası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları gol sevinçlerini, Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar” diyerek Milli Eğitim Bakanlığına ve vakıfa konuyla ilgili soru yöneltti.

Türkiye Yahudi Topluluğu teyit etti

İddianın sosyal medyada gündeme gelmesi ve tepkilerin yükselmesinin ardından bir açıklama da Türkiye Yahudi Topluluğu tarafından yapıldı. Topluluk, olayın yaşandığını doğruladı.

Topluluk tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Konu tarafımızca bilinmekte, gerek okul yönetimimiz, gerekse de Türk Yahudi Toplumu başkanlığınca hassasiyetle takip edilmekte ve gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.

‘Derin üzüntü içindeyiz’

Üsküdar Amerikan Lisesi ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile yaşanan olaylar sebebiyle üzüntü içinde olduklarını ve soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1876 yılından bu yana nesiller yetiştiren Üsküdar Amerikan Lisesi olarak; Ulus Özel Musevi Lisesi ile gerçekleştirilen bir futbol maçında, bir takım oyuncumuzun yapmış olduğu yanlış hareketten dolayı derin üzüntü içindeyiz. Kurum ve eğitim felsefemiz gereği, her türlü ayrımcılığın karşısında durduğumuzu önemle vurgulamak isteriz. Ulus Özel Musevi Lisesi okul yetkilileri ile ivedilikle görüşüp üzüntülerimizi iletmiş ve gerekli soruşturmayı başlatmış bulunmaktayız. Konunun hassasiyet ve önemle tarafımızdan takip edileceği tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

You may also like

Comments

Comments are closed.