ManşetTarım-Gıda

Üreticilere verilen düşük fiyat memnun etmedi, vişneler dalında çürüyor

0

Afyonkarahisar’da vişne üreticilerine bu sene verilen 1,4 liralık fiyat memnun etmedi. Üreticiler, vişne üretimindeki maliyeti bile karşılayamadıklarını söyledi.

dereçine kasabası üreticileri

Dereçine Kasabası üreticileri, ürün fiyatı konusunda yaşadıkları sıkıntıları ‘Diren Vişne’ başlıklı bu metinle sosyal medyadan duyurdu.

Afyonkarahisar Sultandağı bölgesindeki üreticiler bir hafta öncesinde verilen 1,2 liralık fiyatı vişneyi dalında bırakarak protesto etmişti. Bunun üzerine tüccarın fiyatları 1,4 liraya yükseltmesinin ardından bazı üreticiler ürünlerini teslim etmeye başladı. Üreticiler bu fiyatların maliyetleri bile karşılamadığını, ancak mecburen vermek zorunda olduklarını kaydetti.

Sultandağı ilçesi Dereçine Belediye Başkanı Aykut Okumuş, yörede 3 bin üreticinin bu işten ekmek yediğini belirterek, kendilerine verilen 1,2 liralık fiyatın 14 yıl önceki fiyatın da altında olduğunu söyledi. Üreticilerin bir haftadır ürünlerini toplamadığını belirten Okumuş, fiyatların 1,4 liraya yükseldiğini, bazı üreticinin hala ürünü dalında beklettiğini, bazılarının ise mecburen verdiğini kaydetti.

Okumuş, “14 yıl önce vişne 1,5 lira, gübre 15, mazot 43 kuruş lira, işçilikte 13 lira civarındaydı. Ancak şimdiye geldiğimizde vişne 1,4 lira civarında. Gübre olmuş 60 lira, mazot 4,5 liraya çıkmış, işçi yevmiyesi de 45 liraya çıkmış durumdadır. Bir işçi günde 70-80 kilo toplayabiliyor. Ancak, mevsimlik işçiler de bunu bilmedikleri için fazla kilo toplayamıyor. Damlama sulamaya geçen üreticinin elektrik masrafları 10 kat artmıştır. Bunun dışında bahçeye 3-4 defa ilaç veriliyor. Verilen fiyat üreticiyi kurtarmıyor” dedi.

İthalat fiyatları düşürdü

Aykut Okumuş, fiyatların geçtiğimiz yıllarda 2-2,5 lira olduğunu, bu yıl firmaların yurt dışından alım yaptığı için fiyatları düştüğü bilgisini aldıklarını anlattı. Üreticinin mecbur ürününü toplayıp zararına satmak zorunda olduğunu belirten Okumuş, dalda kalan ürünün ağaçlara da zarar verdiğinden mutlaka toplanması gerektiğini dile getirdi.

Afyonkarahisar Sultandağı ilçesi yöresi kiraz ve vişne üretimiyle meşhur. 2 bin 500 üretici yılda 17 bin ton vişne üretimi yapıyor. Bu vişnenin yüzde 75’i meyve suyu fabrikalarına geri kalanı da şokluk olarak bazı gıda firmalarına gönderiliyor. Eber gölü ve Sultandağlarının arasındaki iklimden dolayı güzel bir aroma sahip olması ve sulu olmasından dolayı tercih ediliyor.

(Cihan/ Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.