Dünyaİklim KriziManşet

Ünlülerden Biden’a çağrı: Bolsonaro ile anlaşma yapmayın

0

Aralarında Leonardo DiCaprio, Jane Fonda, Katy Perry ve Joaquin Phoenix‘in de bulunduğu 35 sanatçı ve oyuncu, ABD Başkanı Joe Biden’a mektup yazarak Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile herhangi bir çevre anlaşması imzalamaması için çağrı yaptı.

22-23 Nisan tarihlerinde ABD ev sahipliğinde gerçekleşecek çevrimiçi İklim Liderleri Zirvesi öncesinde yazılan mektupta sanatçılar ABD’nin Bolsonaro ile yapacağı muhtemel bir iklim anlaşmasından endişe duyan Brezilya halkı ve sivil toplum örgütlerinin yanında olduklarını belirtti.

‘Bolsonaro ile anlaşma çözüm değil’

Ünlü isimler, mektupta “Amazon’a, iklimimize ve insan haklarına yönelik tehditlere ilişkin alınması gereken acil önlemler konusunda endişelerinizi paylaşıyoruz. Ancak Bolsonaro ile bir anlaşma çözüm değil” ifadelerini kullandı. Açıklamada Bolsonaro insan haklarını ihlal etmek ve ormanlara zrar vermekle itham edildi.

Amazonlarda yangın

Orman kaybı 12 yılın en yüksek seviyesinde

Amazonlar’daki orman kaybı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun iktidara geldiği zamandan bu yana hızlandı. Brezilya lideri, dünyanın en büyük yağmur ormanlarında tarım ve madencilik faaliyetlerini teşvik ediyor.

Ülkenin uzay kurumu Inpe‘nin verilerine göre Ağustos 2019 – Temmuz 2020 döneminde 11.088 kilometrekarelik orman alanı yok edildi. Bu, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,5’lik artış anlamına geliyor.

Brezilya finansal destek arayışında

AA’nın haberine göre Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, şubat ayında yaptığı açıklamada Amazon’un korunması için ABD’den finansal destek arayışında olduklarını dile getirmişti.

Salles, 14 Nisan’da ise batılı ülkelerden ülkedeki ormansızlaşma sorunun bir yılda yüzde 30-40 civarında azaltılması için 1 milyar dolar tutarında yardım talebinde bulunduklarını açıklamıştı.

Zirveye davet edildi

ABD’nin Brasilia Büyükelçisi Todd Chapman aynı gün Brezilya ile ikili ilişkilerde çevrenin en acil konu olduğunu ve düzenlenecek iklim zirvesinde ele alınacağını duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu 40 dünya liderini 22-23 Nisan’da çevrim içi iklim zirvesine davet etmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.