DünyaDoğaManşet

Brezilya Amazonlarındaki orman kaybı son 12 yılın en yüksek düzeyinde

0
Brezilya‘da Amazon yağmur ormanlarındaki kaybın, 2008’den bu yana en yüksek düzeylere çıktığı belirtildi.

Ülkenin uzay kurumu Inpe‘nin verilerine göre Ağustos 2019 – Temmuz 2020 döneminde 11.088 kilometrekarelik orman alanı yok edildi. Bu, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,5’lik artış anlamına geliyor.

Dünyanın akciğerleri olarak bilinen Amazon yağmur ormanları aynı zamanda küresel ısınmanın hızını yavaşlatan, yaşamsal önemdeki bir karbon deposu.

BBC’nin aktardığına göre, bilim insanları orman arazisi kaybının, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun iktidara geldiği Ocak 2019’dan bu yana hızlandığını söylüyor. Brezilya lideri, dünyanın en büyük yağmur ormanlarında tarım ve madencilik faaliyetlerini teşvik ediyor.

 
grafik

Amazonlar aynı zamanda, üç milyon kadar farklı bitki ve hayvan türüyle, bir milyon yerli insana ev sahipliği yapıyor.

Bolsonaro’nun işbaşına gelmesinden bir yıl önce, 2018’de bölgedeki orman arazisi kaybı 7.536 kilometrekareydi. Ülkede orman arazisi kaybının 2020’ye kadar 3900 kilometrekareye düşürme hedefi konulmuştu. Ancak Bolsonaro, yağmur ormanlarındaki tarım ve madencilik faaliyetlerini teşvik etmesinin yanı sıra, çevre yasalarını ihlal eden çiftçi ve kerestecileri gözaltına alıp, para cezası verme yetkisi olan federal kuruluşların bütçesini kesti.

Bolsonaro daha önce Inpe’nin ormansızlaşma verilerine karşı çıkmış, geçen yıl da kuruluşu Brezilya’nın şöhretini kirletmekle suçlamıştı.

Amazonlarda yangın

 

Ancak bazı yetkililer, artış oranının geçen yıldan daha az olmasının bir gelişme işareti olduğunu söyledi. Başkan Yardımcısı Hamilton Mourao “Bunu kutlamıyoruz ama çabalarımızın meyve verdiğini gösteriyor” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.