ManşetTürkiye

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç tahliye edildi

0

Bir yılı aşkın süredir tutuklu olan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı avukat Taner Kılıç’ın aylık tutukluluk incelemesinin ardından, tahliyesine karar verildi. Avukatı Murat Dinçer, “Tutuklanması siyasiydi, salıverilmesi hukuka uygun oldu” dedi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan tutuklu olan Taner Kılıç’ın durumunun gözden geçirilmesi sonucu tahliyesine karar verdi.

Mahkeme daha önce de Ocak 2018’de Londra merkezli insan hakları kuruluşu’nun Onursal Başkanı olan Kılıç’ı adli kontrol şartıyla tahliye etmiş ancak savcının itirazı nedeniyle Kılıç, serbest bırakılmadan önce yeniden tutuklanmıştı.

14 aydır tutukluydu

Kılıç, Gülen hareketine yönelik soruşturma kapsamında 6 Haziran 2017’de 22 avukatla birlikte gözaltına alınmıştı. Mahkeme 19 Haziran’da Taner Kılıç’ın tutuklanmasına karar vermişti.

Karara gerekçe olarak “ByLock programını indirip kullandığı” iddiasının yanı sıra Kılıç’ın Zaman gazetesi abonesi ve Zaman gazetesi genel yayın yönetmeninin (Ekrem Dumanlı) kız kardeşiyle evli olması ile çocuklarını KHK ile kapatılan okullarda okutulması gösterilmişti.

Daha sonra, Kılıç’ın dosyasının kamuoyunda Büyükada davası olarak bilinen davayla birleştirilmesine hükmedilmişti.

 

(Euronews)

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.