GündemKanal İstanbulKoronavirüs SalgınıManşet

Ulaştırma Bakanlığı: Kanal İstanbul’a karşı çıkanlar koronavirüsten daha zararlı

0

Koronavirüs salgını ile mücadele edilirken, Kanal İstanbul Projesi’nin ilk ihalesinin yapılmasına karşı çıkanlara Ulaştırma Bakanlığı, ‘koronavirüsten daha tehlikeliler’ yanıtı verdi.

Bugün Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin aslına uygun olarak yeniden yapımı projeleri için ilk ihale gerçekleşti. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ihaleye “Korona Krizi’nden, Kanal İstanbul çıkarmaya çalışmanın adını koyamıyorum” diye tepki göstermişti.

Ulaştırma Bakanlığı, kaynakların salgınla mücadele için kullanılması itirazlarına virüs benzetmesi yaparak, itiraz edenleri siyasi fırsatçılıkla suçladı. Bakanlığın açıklaması şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul güzergahında bulunan iki adet tarihi köprünün taşınması veya yerinde koruma altına alınmasına karar verilmesi için yapılan proje ihalesini eleştirerek, ‘Koronavirüs ile mücadele ederken bunlar Kanal İstanbul derdinde’ şeklinde açıklamaları olmuştur.

Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs ile mücadele devletin tüm kurumları ve milletimizle birlikte devam ediliyor. Kısa sürede bu salgından kurtularak ülkemizin normal gündemine dönmesini umut ediyoruz.

‘Hayat devam ediyor’

Ancak bir taraftan salgın ile mücadele ederken öte yandan hayatın devam ettiği unutulmamalıdır. Üretim ve yatırımın devam etmesi, ülke ekonomisinin çökertilmemesi, salgından kurtulduktan sonra da ihtiyaç olan ürünlerin üretilmesi ve gerekli yatırımların yapılması da son derece önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir.

Kanal İstanbul projesi ile ilgili çalışmalar da elbette devam etmekte olup, bugün proje ihalesi yapılan iki tarihi köprünün taşınması veya yerinde korunması işi de önceden belirlenmiş bir sürecin bir parçasıdır.

Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde yatırım ve üretimin durdurulmasının istenmesi, yapılan bir proje ihalesi üzerinden siyasi fırsatçılık yapmak, milletimize Koronavirüsten daha çok zarar vermektedir.

Ülkemiz salgınla mücadele ederken üretim ve yatırımları da sürdürmek, ülke ekonomisini dimdik ayakta tutarak yarınlarımızı da güvence altına almak hepimizin temel görevi olduğuna inanıyoruz.”

 

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.