DünyaManşet

Ukrayna: Büyük savaş kapımızın önünde

0

Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya’nın büyük bir savaş başlattığını ve bunun on binlerce insanın ölümüne neden olabileceğini söyledi.

Pazartesi günü facebook’ta açıklamayı yapan Ukrayna Savunma Valeriy Heletey “Büyük bir savaş kapımızın önünde geldi” diyerek, bunun 2. Dünya savaşından bu yana benzeri görülmeyen bir savaş olduğunu, kayıpların on binlerle ölçüleceğini belirtti.

140828152434_donetsk_rebel_26_august_512x288_ap_nocredit

Açıklama, Ukrayna askeri birliklerinin ülkenin doğusundaki Luhansk havaalanından çekilmek zorunda kalması ardından yapıldı.

Rusya ise Ukrayna’nın ve Batı’nın iddialarını reddederek Ukrayna’daki isyancılara asker ve teçhizat yardımı yapmadığını belirtiyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘bu tür açıklamaların medeni bir devletin savunma bakanı tarafından yapılıyor olmasına inanmanın zor olduğunu’ söyledi.

Fakat İtalya’nın günlük La Repubblica gazetesinde yayımlanan bir haber Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili kafalarda soru işaretleri bıraktı. Gazetenin haberine göre, AB Komisyon başkanı Jose Manuel Barroso, geçtiğimiz cuma Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le bir görüşme yaptı ve Putin kendisine, “istersem Kiev’i iki haftada alırım” dedi. Barroso’nun sözcüsü, iddiayı reddetti.

700 Ukrayna askeri esir

Pazartesi günü Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda, Rus yanlısı ayrılıkçılar avantaj kazanırken, Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kaldı. Yetkililer, çatışmaların başlamasından bu yana 700’e yakın Ukrayna askerinin ayrılıkçılar tarafından esir alındığını söylüyor.

Ukrayna’da hükümet güçleri ile Rusya yanlısı isyancılar arasında son olarak Luhansk kentindeki uluslararası havaalanı çevresinde çatışmalar yaşanıyordu. Ukrayna hükümet sözcüsü Andriy Lysenko, ordunun tank ateşi altında kalmasının ardından havaalanındaki mevzilerini terk ettiğini açıkladı. Söz konusu tankların Rusya’ya ait olduğu ileri sürülmüştü.

“Moskova’ya yaptırımlar sertleşmeli”

Öte yandan Ukrayna’nın Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’ndaki daimi temsilcisi Ihor Prokopçuk, uluslararası toplumun Moskova üzerindeki yaptırımları sertleştirmesi ve Ukrayna’ya kendisini savunması için askeri yardım göndermesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde NATO, 1000 kadar Rus askerinin Ukrayna sınırını geçtiğini ve ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara yardım ettiğini belirtmiş ve buna dair uydu fotoğrafları yayımlamıştı.

Ateşkes görüşmeleri devam ediyor

Ukrayna krizine çözüm arayışları kapsamında Rus ve Ukraynalı yetkililer bugün Belarus’un başkenti Minsk’te yeniden bir araya geldi. Geçen haftaki görüşmeler kapsamında çatışmaları sona erdirmek için iki tarafın bir “yol haritası” hazırlamak üzere anlaştığı belirtilmişti.

Rusya, Mart ayında Ukrayna’nın güneyindeki Kırım’ı ilhak etmiş, bunu takiben Nisan ayında Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar patlak vermişti. Nisan ayından bu yana süren çatışmalarda yaklaşık 2600 kişi öldü.

“Rusya kenara çekilip bekleyemez”

Rusya, Ukrayna sınırını yasadışı olarak geçip oradaki Rus yanlısı ayrılıkçıları desteklediği iddialarını reddediyor.
Ancak ayrılıkçıların eylemlerini ‘haklarını savunan insanların doğal tepkileri’ olarak niteleyen Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, “İnsanlar açıkça vurulurken Rusya kenara çekilip bekleyemez” demişti.

Son 24 saatte gerçekleşen çatışmalarda, Rus yanlısı muhaliflerden 80 kişinin öldüğü belirtilirken, Ukrayna ordusunun kayıp sayısı açıklanmadı.

‘Özel statü’ talebi

Rus medyasına konuşan ayrılıkçıların, taleplerini yumuşattığı ve “tam bağımsızlık” yerine “özel bir statü” istedikleri yorumu yapılıyor.
Bu özel statü kapsamında, bölgedeki güvenliği ayrılıkçıların sağlaması ve çatışan militanların yargılanmaması talep ediliyor.

Ayrıca “Gerekirse Rusya ile ekonomik ilişkilerin geliştirilebileceği” de talepler arasında yer alıyor.

(BBC Türkçe/ EUObserver)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.