ManşetTürkiyeUncategorized

Tutukluluğa azami süre geliyor

0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tutuklamayı infaz gibi gören uygulamaların ‘asla’ kabul edilemeyeceğini belirterek, “Çünkü tutuklama istisnai bir tedbirdir, aslolan özgürlüktür” dedi. Gül, soruşturma aşamasında tutuklamaya azami süre getirileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM’nin ekim ayında açılmasıyla yasalaşması beklenen yeni Yargı Reformu Paketi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Hukuk mesleğine giriş sınavı getirileceğini belirten Gül, yeni ihtisas mahkemeleri de kuracaklarını söyledi. Gül, tutukluluğa ilişkin de düzenlemeler yapılacağını ifade etti.

Gül’ün yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle:

Kadına şiddet: Kadına karşı şiddetin önlenmesiyle ilgili bir kanun çıkarıldı. Sıfır toleransla yaklaşıyoruz. 2019’da verilen tedbir kararı 325 bin 425. Tüm yargı mensuplarımız mevzuatın en etkin şekilde uygulanması için titizliği gösterecektir.

İnsan hakları eylem planı: Yargı reform paketi 5 yıllık süreci kapsıyor. Yargı reformu belgesi tüm milletimizin yargı reform belgesidir. Yargı hiçbir yapıya teslim edilemez. Bu belgeler daha iyisini bulmak adına revize edilmesi gereken belgelerdir. Eleştiriler de oldu, bizim için çok değerlidir. Bu belge güven veren ve erişilebilir adalet yaklaşımıyla hazırlandı. Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlamak için çalışmayı başlattık.

Hukuk mesleğine giriş sınavı: Hukuk mesleğine giriş sınavı getiriyoruz. Bir meslek sınavına girilecek ondan sonra mesleğe kabul işlerinde süreç başlayacak. Nitelikli hukukçu yetişmesine katkı sağlayacak.

Hakim ve savcı yardımcılığı: Hakim ve savcı yardımcılığı konusunu önemsiyoruz. Hem teori hem pratiği artıracak. Hakim yardımcılığından sonra hakim olmak için sınava girecek. Tüm bu süreçlerden sonra hakim ve savcı cübbesini giyip mesleğini ifa edebilecek.

İhtisas Mahkemeleri: Adli kollukta hukuk fakültesi mezunlarının istihdamı konusunda çalışma olacak. Fezleke aşamasında bu konudaki özen çok daha farklı noktaya götürür. Yeni ihtisas mahkemeleri kuracağız. Hukuk hakimi, hukuk hakimi olarak devam edecek.

Tutuklamaya yeni düzenleme: Tutuklama istisnai bir tedbirdir. Aslolan özgürlüktür. Tutuklamayı soruşturma aşamasında azami süre olmadığı için uzamasını önlemek için tutuklulukta azami sürelere ilişkin yasal düzenleme olacak.

Arabuluculuk: Arabuluculukla ilgili rakam vermek isterim. Yüzde 67 oranında uzlaşmaya varılmış. Bu yıl ocak ayında ticari davalarda da hayata geçirdik. Arabuluculuk sisteminin kanunlaşarak aile arabulucuğunun da hayata geçmesini istiyoruz. 1 Ocak 2017’den itibaren 582 bin dosya uzlaşmayla sonuçlandı. Bu da 722 asliye ceza mahkemesinin bir bakacağı iş anlamına gelmektedir.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.