Türkiye

Tutuklu 8 KESK’li için tahliye kararı

0

DHKP/C üyesi olmak iddiasıyla Şubat ayında tutuklanan ve aralarında KESK yönetici ve üyelerinin de bulunduğu soruşturmada, 8 kişi için tahliye kararı verildi.

DHKP/C örgütüne üyelik iddialarına ilişkin soruşturmada tutuklu bulunan 8 KESK yönetici ve üyesinin tahliyelerine karar verildi.

Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Hakim Halil İbrahim Kütük, Şubat 2013’ten bu yana cezaevinde bulunan şüphelilerin tutukluluk durumlarını duruşmalı olarak inceledi. Hakim Kütük, şüphelilerin ve avukatları Deniz Özbilgin’in beyanlarını aldıktan sonra, 8 kişinin de adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi.

Tahliyesine karar verilenler KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek ile Arzu Koluaçık, Acun Karadağ, Gülcan Kalkan, Salih Baydemir, Dinçer Öztürk, Abidin Sırma ve Mehmet Toğan. Adli kontrol kapsamında şüphelilere yurtdışına çıkış yasağı ile karakola imza verme şartı getirildi.

Hakim Kütük, tahliye kararını gerekçelendirirken, “soruşturma dosyasının geldiği aşama, delillerin önemli ölçüde toplanmış olması, tutuklulukta geçen süre ve mevcut delil durumuna” dikkati çekti ve bu aşamada, şüpheliler hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yeterli olduğunu tutanağa geçirdi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.