ManşetTürkiye

TÜSİAD’dan alkışlanacak hareket: Artık iş adamı değil iş insanı

0

1971 yılında kurulan Türk Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TÜSİAD) 48. Olağan Genel Kurulu; adındaki cinsiyet ayrımcılığı içeren “iş adamları” ifadesinin “iş insanları” olarak değiştirilmesine karar verdi.

Oybirliği ile alınan kararda TÜSİAD kısaltması korunacak.

Genel Kurul’da konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “”Türkiye’nin hem dünyada hak ettiği saygın konumu koruyabilmesi hem de gelişmesi, kalkınması için yakın tarihin hepimizi sarsan bu travmalarından kurtulup hızla normalleşmeye başlaması gerekir. Bu nedenle atılması gereken ilk adımın, daha öncede başka vesilelerle gündeme getirdiğimiz OHAL’in sonlanması ve bir daha tekrarlanmaması olduğuna inanıyorum” dedi.

TÜSİAD Başkanı Bilecik, “Anayasa Mahkemesi’nin, tutuklu gazetecilerin tutukluluk hallerinin kalkması için verdiği karar alt mahkeme tarafından maalesef uygulanmadı. Önde gelen hukukçularımızın, hatta siyasi yönü ne olursa olsun hukuku ve anayasal düzene aykırı buldukları bu kararla, aslında Türkiye’nin AB üyeliğini, demokrasinin yetersizliği üzerinden engellemek isteyenlerin eline tırnak için güzel bir koz verdiğimizden şüphe yoktur. Anayasayı yaşatan içindeki ifadeler kadar, dışındaki uygulamalardır. Medeniyetin ilk şartı şüphesiz adalettir, hukuk devletin toplumsal düzenidir. Adalet olmadan düzen olmaz. Kısaca demokrasi su ise bunun testisi mutlaka adalettir” dedi.

 

(Hürriyet)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.