Doğa MücadelesiManşetYerel

Türkiye’nin ilk kadın deniz koruyucuları göreve başladı

0

Türkiye’de ilk kez 2013 yılında Akdeniz Koruma Derneği (AKD) tarafından deniz koruma alanlarında geliştirilen “Deniz Koruyuculuğu Sistemi” bünyesinde ilk kadın deniz koruyucuları Gökova Körfezi ve Fethiye-Göcek’te göreve başladı.

Deniz Koruyucuları, balıkçılığa kapalı alanlarda karşılaştıkları yasa dışı faaliyetleri (avcılık, uygunsuz tekne bağlama, denize atık boşaltma, vb.) kaydederek, tutanaklarıyla birlikte oluşturulan iletişim ağı üzerinden başta Sahil Güvenlik birimleri olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yerel birimlerine rapor ediyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Melisa Nur Çolak.

Deniz Koruyuculuğu Sistemi, ilk olarak AKD tarafından 2013 yılında Gökova Körfezi’ndeki Balıkçılığa Kapalı Alanları (BKA) koruma etkinliğinin artırılması için uygulanmaya başladı. Ardından sistem Fethiye-Göcek’te yer alan balıkçılığa kapalı alanlarda da başlatıldı.

Her iki bölgede de dört  istasyon, yeri bot ve altı deniz koruyucusu, devriye çalışmalarını sürdürüyor. Gökova Körfezi’nde Ayşenur Ölmez, Fethiye-Göcek’te Melisa Nur Çolak ise Türkiye’nin ilk kadın deniz koruyucuları.

Dernek, sistemin etkinliğini ölçmek için Balıkçılığa Kapalı Alanların içinde ve dışında eş zamanlı izleme çalışmaları yürütüyor. Akdeniz foku, kum köpekbalığı, deniz çayırları, makroalg ve mercan türleri, balık biyokütlesi ve günlük balıkçılık verileri konularındaki izleme çalışmaları, gelecek koruma çalışmalarının planlanmasına ve denizel biyoçeşitlilik ve sosyo-ekonomik yapı üzerindeki etkilerinin ölçülmesine katkı sağlıyor.

Deniz koruyucuları yasa dışı avcılığın daha çok yaşandığı saatler olan sabahın erken ve gecenin geç saatlerinde balıkçılığa kapalı alanlarda devriye çalışmaları gerçekleştiriyor. Ceza kesme yetkisi bulunmayan deniz koruyucuları, Anayasa’nın 56. maddesi kapsamında yasadışı eylemlerin önlenmesi konusunda kamu kurumlarına bilgi ve gerektiğinde destek veriyor.

Ayşenur Ölmez, ekip arkadaşı ile.

Akdeniz Koruma Derneği 2020-2021 yıllarında Deniz Koruyuculuğu  Sistemi ile Gökova Körfezi ve Fethiye-Göcek’te bulunan balıkçılığa kapalı alanlarda toplam 1933 devriyede 27,885 kilometre kat ederek kontrol gerçekleştirdi. Bu devriyelerde 338 yasa dışı avcılık faaliyetini kamu kurumlarına raporladı.

You may also like

Comments

Comments are closed.