Ekolojik YaşamManşet

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvasına ABD’den “yeşil” sertifika

0

Kadıköy Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan ve Dünya Mimarlık Festivali’nde dünyanın en iyi tasarlanan 10 okulu arasına giren Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası, büyük bir başarıya daha imza atarak Türkiye’de LEED Platin Sertifikası almaya hak kazanan ilk eğitim kurumu oldu.

Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikası, uluslararası derecelendirme sistemleri içerisinde dünyada en yaygın olarak kullanılan çevre dostu bina sertifikası olma özelliğini taşıyor. Binaların sağlıklı ve çevreci olmasını sağlayan sistem olan LEED sertifikasını Türkiye’de yuva olarak alan ilk eğitim kurumu, Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası oldu. Eğitim kurumunun LEED Platin Sertifikası almasını sağlayan uygulamalar ise şöyle:

Sürdürülebilir araziler

LEED’in önemli amaçlarından biri, bireysel araç kullanımını azaltmak ve alternatif ulaşım yöntemlerine teşvik etmek. Bu amaç kapsamında toplu taşıma olanaklarına erişim önem taşıyor. Yuva konumu toplu taşıma olanaklarına yakın olduğu için, araç kullanımına ihtiyaç duyulmadan yürüyerek bu servislerden faydalanılıyor. Bisiklet kullanımını teşvik edici uygulamalar da proje kapsamında gerçekleştirildi ve yuvaya bisiklet park yeri yapıldı.

Su verimliliği

Çevresel kaynakların korunması hedefiyle LEED’in önem verdiği bir diğer başlık ise, proje alanlarında su verimliliğinin sağlanması. Yuvada kullanılan düşük debili vitrifiye armatürler ve düşük hacimli rezervuarlar ile iç mekânda yüzde 51 su tasarrufu sağlandı.

Enerji ve atmosfer

Projede ozon tabakasını incelten ve küresel ısınmayı tetikleyen kloroflorokarbonları (CFCs) içermeyen soğutuculara sahip ısıtma, soğutma ve havalandırma (HVAC) sistemleri kullanıldı.

Malzeme ve kaynaklar

Ekolojik yuvada geri dönüşümü sağlamak için ortak mekânlara geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. Malzeme seçiminde yerel ve geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olanların seçilmesine özen gösterildi.

Hava kirlilik kontrolü

İç mekân kalitesi kapsamında bina girişlerine konulan paspaslar, iç mekân hava kirlilik kontrolünü sağlamak amacıyla uygulandı. Tehlikeli gaz veya kimyasal madde içeren alanlarda negatif basınçlandırma yapılarak, mahal dışına kirli hava kaçışının önüne geçildi.

Leed Sertifikası

Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED (Leadership in Energy & Environmental Design), yeşil bina değerlendirme sistemlerinin adıdır. Binanın yeşil bir bina (daha sağlıklı, çevreye duyarlı ve karlı yapılar) olduğunu onaylayan bir sertifikadır. Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından yapılan derecelendirmede Sürdürülebilir Alanlar, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzemeler ve Kaynaklar, İç Mekân Kalitesi, Tasarımda Yenilikler gibi kriterler dikkate alınıyor. Sertifikayı kazanmak için tasarım ve inşaat öncesinde, sırasında ve sonrasında mutlaka yapılması gereken 8 adet ön koşul bulunuyor. Bu koşulları yerine getiren, en yüksek puan olan platin sertifikayı almaya hak kazanıyor.

 

(Kadıköy Life)

You may also like

Comments

Comments are closed.