ManşetTürkiye

Bir dakikada Türkiye – 8 Ekim Salı

0

Bayram Oteli sahibine hapis

23 Ekim 2011 Van depreminin ardından gelen 6 Kasım 2011 depreminde kaybettiğimiz 40 kişinin 24’ü Bayram Oteli’nin yıkılması yüzünden aramızdan ayrılmıştı. Otele sağlam raporu veren yetkililer, Van Valiliği ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yetkililerinin de soruşturulmasını talebine karşılık tek sanıkla devam eden dava sonucu otel sahibi Tevfik Bayram 11 yıl 3 ay 10 gün hapis cezası aldı.

Van Valisi kira yardımı sözü verdi

Radikal Gazetesi’nin haberine göre Van Valisi Aydın Nezih Doğan gazeteyi arayarak konteynır kentte kalan aileler için ‘‘Kiralık ev bulup çıksınlar. Mağduriyetleri bitene kadar kira yardımına devam edeceğiz. Sigortalı işe girdikleri güne kadar da mağdur statüleri sürecek. Bu kaç yıl devam ederse, o tarihe kadar kira yardımı da devam edecek.’’ dedi.

Paketin ilk adımları

Başbakan Erdoğan’ın indirdiği Demokratikleşme Paketi’nin içeriklerinden bir kısmı bugün uygulanmaya başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “öğrenci andı” maddesini yürürlükten kaldırması yönünde yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Böylelikle andımız resmen kaldırıldı.

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç twitter hesabından Vakıflar Meclisi’nde Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na ait 12 parselin vakfa iadesi yönünde olumlu karar alındığını duyurdu. Mardin’deki Süryani Kırklar Kadim Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz karar hakkında “Bu olağanüstü karar, harika bir şey, bizleri çok sevindirdi” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5. maddesi a bendindeki “Elbise, pantolan etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur” cümlesi kaldırılarak Kamu çalışanlarının başının açık olması zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

Twitter Kuvvet

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nda bir zirve yapılarak Gezi Parkı olaylarından niye polisin haberdar olmadığı sorgulandı. Ortaya çıkan sonuç, eylemlerin arkadasında örgüt olmadığı için istihbaharat ağının çalışmadığıydı! Bir daha asla böyle bir şey olmaması için polisin de twitterı takip etmesi kararlaştırıldı. Bir diğer öneri ise 3G’nin kapatılmasıydı; ancak şimdilik özel “twitter kuvvet” ekipleriyle sosyal medyanın takip edilmesi kararlaştırıldı. Toplantıya savcılar temsilen katıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.