ManşetSağlık

Türkiye’de hava kalitesinin iyileştirilmesiyle insan ömrü ortalama 1,6 yıl kadar uzayabilir

0

Chicago Üniversitesi Enerji Politikası Enstitüsü‘nün (EPIC) raporu, hava kalitesinin kötü olduğu bir bölgede yaşamanın insan ömrünü ortalama iki yıldan fazla azalttığını gösteriyor.

Raporda, çok küçük partiküler maddelerin (PM) yol açtığı hava kirliliğinin “kamu sağlığı açısından en büyük dışsal tehdit olmaya devam ettiği” vurgulanıyor.

Araştırma motorlu taşıtlar, sınai üretim ve orman yangınlarının yol açtığı hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkisinin sigara içmeye eşdeğer olduğunu gösteriyor.Bu kirliliğin etkisinin alkol kullanımından üç kat daha tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Rapordaki veriler ülkelerin 2021 yılındaki ortalama PM2.5 değerini esas alıyor. PM havadaki çok küçük parçacıklar için kullanılan partiküler maddeleri ifade ediyor. Bu maddeler 2,5 mikrometre ve daha küçük çaplı ise PM2.5 olarak adlandırılıyor.

BBC‘nin aktardığına göre indeks, metreküp başına düşen PM2.5 yoğunluğu ölçümlerine dayanıyor. Bu partiküller, akciğerlerin derinliklerine ve kan dolaşımına girip diğer organları da etkileyebiliyor.

‣ Türkiye’de ailelerin yüzde 87,4’ü çocuklarının sağlığı açısından hava kirliliğinden endişeli
‣ TÜSAD: Hava kirliliği solunum sağlığını tehdit ediyor, sekiz milyon erken ölümün sebebi…

Güney Asya başı çekiyor

Güney Asya hava kirliliğinden en fazla etkilenen bölge. Buradaki kirlilik, beklenen yaşam süresinin ortalama beş yıldan fazla azalmasına neden oluyor.

Kirliliğin en yoğun olduğu Bangladeş, Hindistan, Nepal ve Pakistan‘daki yaşam süresi kaybı küresel kaybın yarısından fazlasına tekabül ediyor.

Hızlı sanayileşme ve nüfus artışı bölgede hava kalitesinin düşmesine yol açan etkenler arasında. Güney Asya’da bugünkü parçacık kirliliği seviyesi, 21’inci yüzyıl başındaki seviyenin yüzde 50 üzerinde seyrediyor.

Hava kirliliğinde liste başı olan Bangladeş’te nüfus başına kaybedilen yaşam süresi 6,8 yıla ulaşıyor. Buna karşılık ABD‘de kaybedilen yaşam süresi 3,6 ay.

EPIC, uydu görüntülerini inceleyerek havada kirlenmeye neden olan partikülerin miktarını ve bunların yaşam süresi beklentisi üzerindeki etkilerini hesaplıyor.

Raporda, Hindistan’ın 2013’ten bu yana dünya hava kirliliği artışında yüzde 59 pay sahibi olduğu belirtiliyor.

Nüfus yoğunluğu çok yüksek olan ve dünyanın en kirli şehri olarak bilinen Yeni Delhi‘de yaşam süresi beklentisi bu yüzden kişi başına 10 yıldan fazla azalıyor.

‣ Kara Rapor 2022: Deprem bölgesinde hava kirliliği DSÖ kılavuz değerlerinin 7,5 katına ulaştı
‣ Sistematik bir sağlık hakkı ihlali: Hatay’da hava kalitesi endişe verici düzeyde

WHO standardı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartlarına göre bir bölgede temiz hava solunabilmesi için PM2.5 değerinin metreküp başına en fazla 5 mikrogram olması gerekiyor.

WHO, hava kirliliğinin bu seviyeye indirilmesi halinde ortalama yaşam süresinin 2,3 yıl artacağını hesaplıyor.

Bu durumda artan yaşam süresi Pakistan’da 3,9 yıla, Nepal’de 4,6 yıla kadar çıkıyor.

Raporda Çin’in 2013- 2021 yılları arasında hava kirliliğini yüzde 42,3 oranında azalttığı belirtiliyor.

‣ Hava kirliliği, antibiyotik direncinde artışa neden olabilir
‣ Hava kirliliği azalmıyor: Türkiye’nin 2029 hedefi, DSÖ’nün sınırının beş kat üstünde

Türkiye’de durum

Türkiye‘de metreküp başına PM2.5 miktarı 21,8 mikrogram görünüyor.

Bu, WHO standartlarının neredeyse 4,5 katına tekabül ediyor.

Bu miktarın WHO standartlarına çekilmesi halinde Türkiye’de bir insanın ortalama yaşam beklentisinin 1,6 yıl artacağı öngörülüyor.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.