ManşetTürkiyeUncategorized

Türkiye Libya’ya ‘kirpi’ ve mühimmat göndermiş

0

Libya’da başkent Trablus’u elinde tutan Ulusal Birlik Hükümetine kirpi adlı zırhı araç ve ağır silahlar gönderildiği ortaya çıktı.

Türkiye’nin Libya’nın batısı ile başkent Trablus çevresini elinde tutan Birleşmiş Milletler (BM) destekli ‘Ulusal Birlik Hükümetine, doğuda ayrı hükümet kuran General Halife Hafter’e bağlı birliklere karşı kullanılmak üzere BMC üretimi ‘Kirpi’ adı verilen zırhlı araç ve ağır silah gönderdiği ortaya çıktı.

Reuters’in haberine göre, Libya’nın başkenti Trablus’a doğru ilerleyen Hafter kuvvetlerinin önlenmesi amacıyla bir ro-ro gemisine yüklenen zırhlı araçlar ve askeri mühimmat, bugün Trablus limanına vardı. Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada da, “Trablus’un savunması için birliklerimizi, zırhlı araçlar, mühimmat ve kaliteli silahlarla güçlendirip cesaretlendiriyoruz”denildi.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda da Trablus limanına indirilen ve başkent caddelerinden geçen çok sayıda Türk yapımı‘BMC Kirpi’ aracı görüldü. Türkiye’nin Libya büyükelçiliğinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Samsun’dan yüklendi

libya.liveuamap.com sitesinde yer alan bilgilerde ro-ro gemisine zırhlı araç ve askeri mühimmatın, Samsun limanından yüklendiği bilgisi veriliyor. Ayrıca geminin Moldova bandıralı olduğu belirtiliyor.

Mayıs ayı başında, Libya Ulusal Birlik Hükümeti sözcüsü, Trablus’a karşı girişilecek bir saldırıyı durdurmak amacıyla, askeri ve sivil yardımların da içinde bulunduğu konularda Müttefik Türkiye ile görüşmeler yürütüldüğünü açıklamıştı.

General Hafter’e bağlı birlikler, nisan başında Trablus’a karşı saldırıya geçmiş, BM verilerine göre bu saldırı yüzünden 75 bin kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 126 sivil ise yaşamını yitirmişti.

2014’ten beri bölgedeki ‘vekalet savaşları’nın yeni çatışma alanı haline gelen Libya’da Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Hafter’i , Türkiye ve Katar Ulusal Birlik Hükümeti’ni destekliyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.