ManşetTarım-Gıda

Türkiye, Japonya’dan gıda ithalatında radyasyon kontrolü uygulamasını kaldırdı

0

Ekonomi Bakanlığ, Japonya’da 2011’de Fukuşima Nükleer Santrali’nde ortaya çıkan sızıntı nedeniyle bu ülkeden gıda ürünlerinin ithalatında uygulanan radyasyon denetimlerinin herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığından kaldırıldığını bildirdi.

Buna göre, Japonya’dan ithal edilen gıda ve tarım ürünlerine yönelik radyasyon kontrolü yapılmayacak.

Daha önce, Japonya menşeli veya çıkışlı gıda ve tarım ürünlerinin ithalatında, uygunluk belgesi hazırlanırken ürünlerin radyasyon içermediğine dair Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) uygunluk yazısı aranıyordu.

Açıklamada, “Bu çerçevede yılda ortalama 80-100 kontrol gerçekleştirildiği ve bugüne kadar yapılan radyasyon denetimlerinde de sınır değeri aşan ve olumsuz sonuçlanan herhangi bir ürüne rastlanmadığı TAEK tarafından bakanlığımıza bildirilmiştir. Bu itibarla bahse konu radyasyon denetimlerinin kaldırılması uygun görülmüştür.” ifadesine yer verilirken, Japonya’dan İthal Edilecek Gıda ve Tarım Ürünlerinin Radyasyon Kontrolü Tebliğinin Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Tebliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu.

 

(Hürriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.