ManşetMedya-İnternet

Türkiye Gazeteciler Sendikası: Darbeden kurtulduk demokraside boğuluyoruz

0

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 18 televizyon, 3 haber ajansı, 23 radyo, 45 gazete ve 15 dergininkapatılmasına tepki gösterdi.

66

TGS açıklamasında, hem gazeteciler hakkında verilen gözaltı kararlarının hem de çok sayıda medya kuruluşlarının bir gecede kapatılmasının demokrasi ile bağdaşmayacağını belirtti.

TGS’nin açıklaması şöyle:

“Medya emekçisinin mağdur edilmesi kabul edilemez”

67

 

“Dün akşam, darbe girişiminin ardından gelen OHAL uygulamaları ile medya ve ifade özgürlüğünün ciddi tehdit altında olduğunu gösteren bir gelişme daha yaşandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 45 gazete, 17 TV, 23 radyo, 3 haber ajansı, 15 dergi ve 19 yayınevi kapatıldı.

Demokrasi nöbetlerinin sürdüğü bugünlerde hem gazeteciler hakkında verilen gözaltı kararlarının, hem de çok sayıda medya kuruluşlarının bir gecede kapatılmasının demokrasi ile bağdaşmayacağı açıktır.

Gazeteleri, televizyonları kapatmak bir ‘darbe’ uygulamasıdır. ‘FETÖ ile mücadele’ adı altında, zaten üç gazeteciden birinin işsiz olduğu, çalışabilenlerin de iş güvencesinden yoksun bırakıldığı medya sektöründe binlerce gazetecinin bir gecede OHAL KHK’siyle işsiz bırakılması, aileleriyle birlikte on binlerce insanın mağdur olması anlamına gelmektedir.

Bu medya kuruluşlarında çalışan binlerce medya emekçisinin mağdur edilmesini kabul edilemez buluyoruz. FETÖ örgütüyle ve darbe girişimiyle bağlantısı tespit edilen kişiler hakkında işlemlerin sürdüğü, hükümet yetkililerinin ‘Hukuk sınırları içinde kalacağız, cadı avı yapmayacağız’ ifadelerini sıkça kullandığı bir ortamda, darbe girişiminin faturasını binlerce medya emekçisine çıkarmanın mantığını anlayabilmek mümkün değildir.

“İfade özgürlüğüne yönelik baskılara son verilmeli”

Kapatılan medya kuruluşları arasında yer alan Kocaeli Manşet Gazetesi, sendikamızın örgütlü olduğu toplusözleşmeli bir gazetedir. Aylarca süren örgütlenme çalışmalarının ardından yıllar sonra ilk kez bir yerel gazetede toplusözleşme haklarını elde eden gazeteci üyelerimiz işsiz bırakılmışlardır. Üyelerimizin ve mağdur edilen meslektaşlarımızın yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz.

131 medya kuruluşunun kapatılması, 91 gazeteci hakkında gözaltı kararı çıkartılması, biz gazetecileri “Demokrasiniz ile boğmayın bizi” dedirtecek hale getirmiştir. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Cumhurbaşkanı’nı ve AKP hükümetini basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara son vermeye çağırıyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

(IMCtv)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.