ManşetEkonomiTürkiye

Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor: Dolar ve Euro güne rekorla başladı

0

Uzun bir süredir hızlı bir şekilde değer kaybeden Türk lirası bugün de güne Dolar ve Euro karşısında rekor kırarak başladı.

Dün en yüksek 7.80 TL seviyesini gören dolar, güne 7.79 TL seviyesinden başladı ve kısa sürede rekor yenileyerek, 7.8692 TL seviyesine kadar yükseldi. Şu dakikalarda ise 7.84-7.85 TL dolaylarında seyrediyor.

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı ve bankalardaki döviz alım satım işlemlerindeki vergilerin yüzde 1’den binde 2’ye düşürülmesinin ardından dolar nispeten gerilemiş, 7.66 TL seviyesine kadar gerilemişti. Ancak bu gerileme uzun sürmedi.

Euro ve Sterlin de rekor yeniledi

Euro da dün en yüksek 9.20 TL seviyesine yükselmişti. Euro, bu sabah piyasalarda 9.1547 TL ile açıldı ve kısa sürede gördüğü en yüksek seviye olan 9.2481 TL’ye kadar yükseldi. Şu dakikalarda 9.22 – 9.23 TL seviyesinde.

Sterlin ise hala çift haneli rakamlarda. 10.1531 TL’ye kadar çıkarak zirve yapan sterlin, şu dakikalarda 10.12-10.13 TL arasında işlem görüyor.

Yurt dışında Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler kurun üzerindeki jeopolitik baskıyı artırıyor.

Petrol fiyatları düşüşte

ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs krizinde ekonomiyi desteklemek için yeni bir teşvik paketi çıkarılması müzakerelerini durdurma kararı petrol fiyatlarını aşağı çekti.

Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığı cuma günü yaşanan sert düşüşün ardından pazartesi günü ve dün sabah güçlü yükseliş gösteren petrol fiyatları, Trump’ın müzakereleri seçim sonrasına kadar durdurma kararı ile birlikte geriledi.

Petrol fiyatlarının gerilemesinde API’nın ABD’de petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 951 bin varil arttığını açıklaması da etkili oldu. ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı bu sabah 41,69 dolar seviyesini gördü ve şu sıralarda düne göre 63 cent düşüşle 42,02 dolar seviyesinde. NYMEX’de Batı Teksas petrolü de 75 cent düşüşle 39,92 dolar/varilden işlem görüyor.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.