Kültür-SanatManşet

Tüm ülkede sahnelenen ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu?’ Muğla’da yasaklandı

0

Hatay’da okul öncesi öğretmenliği yaparken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Duygu Şahlar, tutuklanan kamu emekçilerinin hikâyelerinden yola çıkarak sahneye koyduğu ve daha önce 31 ilde 42 noktada gösterisinin yapılan  ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu?’ adlı masallı tiyatro oyununun gösterilerinin Muğla’daki 5 ilçenin kaymakamlıkları tarafından yasaklandığını söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Muğla Şubeler Platformu, Tabip Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Muğla İl Koordinasyon Kurulu ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Muğla İl Başkanlığı üyeleri ise ortak düzenlendikleri basın toplantısında Duygu Şahlar’a destek verdi. Şahlar’ın da hazır bulunduğu toplantıda grup adına açıklamada bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şube Kadın Sekreteri İlknur Başer, şöyle dedi:

“Ülke genelinde yaşanlara ilaveten OHAL rejimi tiyatro oyununu yasaklamıştır. KHK ile ihraç edilen Eğitim-Sen Antakya üyesi okul öncesi öğretmeni Duygu Şahlar’ın ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu?’ isimli masallı tiyatro oyunu ilimizde Milas, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye kaymakamlıkları tarafından yasaklanmıştır. Milas Kaymakamlığı’nın ‘Oyuncunun terör örgütüne üyeliğinden hakkında işlem yapıldığı ve meslekten ihraç edildiği tespit edildiğinden ilçemizde sahnelenmesi uygun görülmemiştir’ yazısının üzerine, Bodrum Kaymakamlığı’nın gerekçesinde de benzer bir şekilde Şahlar’ın FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında hakkında yasal işlem yapıldığı ve meslekten men edildiği için oyunun sahnelenmesine izin verilmediği belirtiliyor. Fethiye Kaymakamlığı ise Duygu Şahlar’a ‘Silahlı terör örgütü kurma, yönetme veya üye olmaktan hakkında işlem yapıldığı’ ve bu gerekçeyle meslekten ihraç edildiği belirtilerek oyunun gösterimleri engellenmiştir.”

Duygu Şahlar da konuşmasında, “KHK’lar ile sadece kamu kuruluşlarında çalışmamız yasaklandı. Bu uygulama gösteriyor ki bizleri hayatın her alanından silmeye çalışıyorlar. Bu oyunun sadece Muğla sınırlarında oynanmasının uygun görülmemesini şaşkınlıkla karşıladık” ifadelerini kullandı.

Yasağa rağmen oyunu Muğla’nın ilçelerinde oynadı

Şahlar ve ekibinin oyunun Muğla’nın ilçelerinde sahnelemesine ise bu yasak engel olmadı.

Praksis Müzik Kolektifi, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama ile yasağın ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu?’ ekibini etkilemediği belirtildi.

Praksis Müzik Kolektifi’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Sizce haber hangisi?

1.KHK ile ihraç edilen Duygu şahlar ve Bi’şey Anlatıcam ekibinin ‘E Kurtulduk mu?’ isimli tiyatro oyunu Muğla’nın tüm ilçelerinde yasaklandı. KESK bunu kınadı.

2. Duygu Şahlar ve Bi’şey Anlatıcam ekibi ‘E Kurtulduk mu?’ isimli oyunlarını kaymakamlıkların yasaklamalarına rağmen yine de Muğla’nın her yerinde oynamayı başardılar.

Güzel bakışlar  :)”

Hamsterlı köyün KHK’lı masalcısı, ‘Bi’Şey Anlatıcam’ın öyküsünü Yeşil Gazete ile paylaştı

‘KHK muhatabı’ Duygu Şahlar ‘bir özgürlük masalı’ Bi’Şey Anlatıcam ile Türkiye’yi dolaşıyor

 

(Cumhuriyet, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.